11.05.2016

TUZ GÖLÜ

Global Bilgiler  /  at  17:14  /  No comments

Global Bilgiler
Tuz Gölü ve özellikleri
Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, ülkemizin tuz ihtiyacının da yüzde 60′ını karşılamaktadır. Tuz Gölü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği alanda yer alır.
Göl, dağlardan süzülen suların Konya Havzası’nda birikmesiyle oluşmuştur. Tuz Gölü’nün özü tuzdur. Yazın gölün suyunun neredeyse yüzde 90’ı buharlaşır.
Göle su getiren akarsular, Peçenek Çayı, Melendiz Çayı, İnsuyu, Karasu ve Kırkdelik’dir.
Gölden yılda 1,5 milyon ton tuz elde edilir.
Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük ikinci gölü olmasına karşın Tuz Gölü, oldukça sığ bir göldür. Derinliği birçok yerinde yarım metreyi bile bulmaz.
Kuş varlığı yönünden Türkiye’nin en zengin göllerinden biridir. Kışın kapladığı çok geniş su alanı su kuşları için önemli bir kışlama alanı oluşturur.
Tuz Gölü risk altında
Tuz Gölü’nün havzası her yıl biraz daha küçülmektedir. Yapılan araştırmalar, Tuz Gölü’nun 1915 yılından bu yana yüzde 85 küçüldüğünü ortaya koymaktadır.
Bunda Tuz Gölü çevresindeki aşırı tuzlanma, havzadaki sayıları 16 bini bulan kaçak su kuyuları, kuraklık, yeni açılan tuz işletmeleri ve yeraltı sularının çekilmesi etkilidir.
Gölde asıl buharlaşma, yazın 45-50 dereceye varan sıcaklıklarda meydana gelmektedir.
Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunan göl için Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi Planı devreye sokulmuş, 2001 yılında Tuz Gölü ve çevresi özel koruma alanı ilan edilmiştir.
Gölde yaşayan bitki ve hayvan türleri
Global Bilgiler
Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 41 farklı bitki türü yaşamaktadır. Bu bitkilerin çoğunluğu endemik, hassas ve nadir türlerdir.
Kışın yağışların ve yeraltı sularının bollaşmasıyla daha geniş bir alanı kaplayan Tuz Gölü, su kuşları için önemli bir kışlama yeridir. Flamingo, kılıç gaga, bataklık kırlangıcı, martı, angıt, yağmurcun, turna, yaban kazı ve yaban ördekleri gölde büyük topluluklar halinde yaşar.
Göl civarında, 12 farklı sürüngen, 85 kuş ve 20 memeli hayvan türü tespit edilmiştir.
Tuz Gölü, flamingoların Türkiye’deki en önemli kuluçka alanıdır. Tuz Gölü’ndeki su miktarına göre gölde üreyen flamingo sayısında sert iniş ve çıkışlar görülür.
Tuz Gölü kızıllaşıyor
Son yıllarda Tuz Gölü’nün güneybatı kıyılarının kızıl bir renge boyanması bilimsel araştırmalara da konu olmuştur.
Global Bilgiler
Göldeki renk değişikliğine, mikroskobik boyutlardaki “dunaliella salina” adı verilen bir tür su yosununun (alg) neden olduğu belirlenmiştir. Dunaliella salina, özellikle aşırı tuzcul ekosistemlerde yaşayan bir türdür.
“Artemia salina” ismi verilen ve tuzlu göllerde yaşayan bir tür eklembacaklı flamingoların besin zinciri içinde yer alırken, artemia salinaların besin kaynağı ise gölün kırmızılaşmasına neden olan Dunaliella salina yosunlarıdır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.