14.05.2016

VAHA

Global Bilgiler  /  at  11:59  /  No comments

Global Bilgiler
Vaha çöllerin içerisinde yer alan ve çöl koşullarından yalıtılmış, genellikle su ve bitki içeren bölgeleri tanımlamakta kullanılan coğrafya terimidir.

Sözlük Anlamı: Çöllerde çoğu kez yüze çıkan yer altı sularının yarattığı tarım veya yerleşme bölgesi olarak tanımlanır.
Vahaların büyüklüğü küçük kaynakları çevreleyen yaklaşık 1 hektarlık alanlardan, doğal olarak ya da insan eliyle sulanan geniş topraklara kadar değişir. Vahaların çoğunda yeraltı suları kaynaklar ya da bir bölümü artezyen olan kuyular aracılığıyla yüzeye çıkar. Bazı kaynak ve kuyuların su toplama alanları, Libya Çölündeki el-Harice (Harga) ve ed-Dahile (Dahle) vahalarında olduğu gibi, 800 km’den daha uzaktaki kumtaşı suveren-lerinden beslenir. 
Global BilgilerSahra nüfusunun üçte ikisini vahalarda yaşayan, suya bağımlı yerleşik halklar oluşturur. Bu alanlarda sıcaklık bitkilerin kısa sürede büyümesine uygundur. Bütün Sahra vahalarında temel besin kaynağı hurmadır; ayrıca turunçgiller, incir, şeftali, kayısı ve çeşitli sebzeler ile buğday, arpa ve darı gibi tahıllar yetiştirilir.

Vahaların konumu çöllerdeki seyahat rotalarının saptanmasında kritik önem taşır. Aynı zamanda çölün kontrol edilebilmesi için vahaların kontrolü büyük önem taşır. Örneğin Libya'daki Awjila ve Kufra vahaları Sahra Çölünün kuzey ve güney yakasının kontrol edilmesini kolaylaştırır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.