31.05.2016

YANKI (EKO)

Global Bilgiler  /  at  22:33  /  No comments

Global Bilgiler
Yankı ya da eko, akustikte bir sesin belli bir süre sonra duyulan yansıması. Yankının tipik örnekleri bir kuyunun içinden, bir binadan ya da boş bir odanın duvarlarından gelen yansıma sesidir. Gerçek yankı, bir ses için alınan bir tek yansımadan oluşur. Yankıya sebep olan yüzeyin uzaklığı, ses ile yankı arasındaki zaman farkının ses hızıyla çarpılmasıyla bulunabilir. Yankı için batı dillerinden kullanılan eko isminin kaynağı Yunan mitolojisinde yer alan, adını Yunanca ses (ἦχος - ēchos) kelimesinden alan Ekho karakteridir.
Global Bilgiler


Bir ses dalgası sert bir engelle karşılaştığında, tıpkı bir ayna üzerine düşen ışık dalgalarının yansıdığı gibi bir yansıma yapar. Bu nedenle, bir engele karşı kısa süreli bir ses yayımlayan bir gözlemci, sesin kendisiyle engel arasındaki uzaklığı iki kez katetmesi için harcayacağı zamana eşit bir süre sonra, aynı sesi yeniden duyar, ilk sesten sonra işitilen bu ikinci sese yankı denir. Yankının duyulabilmesi için bu iki ses arasındaki saniyenin 1/10’u kadar bir zaman aralığı ya da ses kaynağıyla engel arasında 17 m uzaklık olması gerekir. Yoksa iki ses birbirine karışır ve yankı duyulmaz. Uzaklık daha çok olursa, yankı arka arkaya birçok ses ya da hece halinde yinelenir. Ses kaynağından değişik uzaklıkta birçok engel olursa o zaman da ikili, üçü vb yankılar duyulabilir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.