18.05.2016

YEDİKULE ZİNDANLARI

Global Bilgiler  /  at  15:50  /  No comments

Yedikule, İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı mahallelerden biridir. Eski bir Rum semti olan Yedikule, Marmara Denizi kıyısında, Fatih'in Kocamustafapaşa ve Zeytinburnu'nun Kazlıçeşme semtleri arasında yer alır. Adını,tarihî yarımadayı çevreleyen İstanbul surlarının semtte bulunan yedi kulesinden almaktadır.

Semtte, Bizans döneminde beş kule bulunduğu ve semtin benzer biçimde Beşkule, (Yunanca: Penta prikyor) olarak adlandırıldığı rivayet edilmektedir. İstanbul'un Türklerce ele geçirilmesinin ardından semtteki kulelere iki yeni kule daha eklenmiş ve toplam 7 kule barındıran semt bu dönemden sonra Yedikule olara adlandırılagelmiştir. Osmanlı egemenliğinde, semtteki kuleler uzun yıllar zindan olarak kullanılmış; bu zindanlarda özellikle devlet görevlileri ve hanedan üyeleri tutulmuştur.

Yedikule semti surların, kulelerin ve çok sayıda tarihî Osmanlı evinin yanı sıra onlarca tarihî cami ve çeşmeye de ev sahipliği yapar. Semt mimarisinde Bizans döneminden kalıntılar da gözer çarpar. Yakın zamana değin önemli bir gayrimüslim nüfus barındıran semtte Rum ve Ermeni kiliseleriyle azınlık okulları da bulunur.

İstanbul banliyösünün Sirkeci-Halkalı hattı bu semtten geçer ve semtte aynı adlı bir de istasyon bulunur. Yedikule Hayvan Barınağı, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Yedikule Mezarlığı) semt sınırları içinde yer alır. Ayrıca 1944 yılında kurulmuş olan Yedikule GSK de semtin takımıdır.
YEDİKULE aynı zamanda, İstanbul’un Bizans döneminde yapılmış olan surları üzerinde yer alan kuleler topluluğudur. Roma imparatoru Büyük Theodosius (379-395) Yedikule’nin bulunduğu yerde bir zafer takı yaptırmıştır. Bizans imparatorluğu’nun ikinci imparatoru II. Theodosius (408-450) İstanbul’un kara surlarını yaptırırken (412) bu takı onarttı ve Khryse Pyle (Yedikule Kapısı) adını vererek kentin ana giriş kapısı durumuna getirmiştir. iki yanına birer kule ekleterek kara surlarına bağlatmıştır. Seferlerden dönen imparatorlar, kente bu kapıdan girerlerdi. O dönemde kapının cephesi ve kemeri altın yaldızlarla süslüydü, imparator VI. İoannes Kantakuzenos (1347 -1354) var olan kulelerin yanlarına birer kule daha yaptırmıştır. 15. yy başlarında ana giriş kapısı kapatıldı, bunun yerine küçük bir kapı yapıldı. İstanbul’un fethinden sonra Sadrazam Çandarlı Halil Paşa fethin üçüncü günü buraya kapatılıp öldürüldü (1453). 1458’de Fatih Sultan Mehmet, Rumelihisarı’na benzeyen kuleler ekleyerek kule sayısını yediye çıkardı, bir cami ve koğuş ekledi. Bu tarihten sonra burası Yedikule adını aldı.
1474’te Sadrazam Mahmut Paşa burada öldürüldü. Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi dönüşünde beraberinde getirdiği son Abbasi Halifesi III. Mütevekkil Alellah’ı buraya kapattıysa da 1520’de Kanuni Sultan Süleyman’ca serbest bırakıldı. Uzun yıllar bir hapishane olarak kullanılmasının yanı sıra devlet hâzinesinin saklandığı yer olarak da büyük önem taşıyan Yedikule, III. Murat’ın (1574-1595) devlet hâzinesini Topkapı Sarayı’na taşıması üzerine önemini yitirdi. 1622’de II. Osman (1618-1622) yeniçerilerce buraya getirilip öldürüldü. Bu olayın düzenleyicisi Sadrazam Kara Davut Paşa da 1623’te burada öldürüldü.

1711 ‘de Rus Elçisi Tolstoy, 1798’de Fransız Maslahatgüzarı Ruffen üç yıl burada tutuklu kaldı. III. Selim döneminde (1789-1808) yabancıların burada tutuklanmalarına son verildi. 1856’da bir süre baruthane olarak kullanıldı. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Cumhuriyet döneminde onarımlardan geçmiştir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.