31.05.2016

YOGA

Global Bilgiler  /  at  22:11  /  No comments

Global BilgilerYoga Nedir?
Yoga (Sanskrit, Hindistan kaynaklı fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. Aynı zamanda Hinduizm, Budizm ve Jainizm'de çeşitli meditatif uygulamalara da yoga adı verilmektedir. Hinduizm'de, altı geleneksel felsefe okulundan (āstika) biri olarak kabul edilir
Sanskrit dilinde yoga kelimesi pek çok anlama sahiptir; "kontrol etmek", "boyunduruk altına almak" veya "birleştirmek" anlamına gelen Sanskrit "yuj" kelimesinden türemiştir. "Kavuşma", "bir araya gelme", "birlik", "karşılaşma" ve "yöntem" olarak çevrilebilir. Yoga uygulayan veya yoga felsefesini takip eden kişiye yogi ya da yogini adı verilir. Yogini ifadesi "yogi" isminin dişil kullanımıdır.
Yogaya ilişkin ilk bilgilere eski Veda metinlerinde rastlanmakla birlikte, ilkeleri ve uygulamaları çok daha geç bir dönemde, MS ilk yüzyıllarda Patanjali adlı birinin yazmış olduğu Yoga-sutra (Yoga Üzerine Özdeyişler) adlı kitapta açıklanmıştır. Temelde derin düşünme tekniği olan yoga, ruhun kurtuluşu için uyulması gereken yaşam koşullarını içerir. Sözü edilen kitapta, yoga yapan kişinin soluğunu tutması, düşüncelerini belli bir noktaya ve konuya yöneltip toplaması, belirli bir duruş biçimini seçmesi ve uzun süre bu durumda kalarak içinde yaşadığı dünya ile bağlantısını kesmesi öğütlenir.
Patanjali'nin yazıları aynı zamanda aştanga yoga (Sekiz Basamaklı yoga) olarak bahsedilen sistemin temelini oluşturmuştur. 2. kitabın 29. Sutrasından alınmış bu sekiz basamak kavramı günümüzde uygulanan Raja yoga çeşidinin karakteristik temellerini oluşturur.
Sekiz basamak:

1.Yama (Beş "geri çekilme"): Zarar vermeme, doğruluk, çalmama, tensel zevkleri kontrol etme, istifçilik yapmama

2. Niyama (Beş "gözlem"): Arı olma, halinden memnun olma, ateşli istek, okuma, hatırlama

3.Asana: kelime anlamı "oturma yeri", Patanjali'nin Yoga Sutra'larında meditasyonda kullanılan oturma duruşunu ifade etmektedir.

4.Pranayama ("Nefesi askıya alma"): Prāna, nefes, "āyāma", durdurmak demektir. Ayrıca, yaşam gücünün kontrolü olarak da yorumlanabilir.

5. Pratyahara ("Tecrit"): Dış nesnelerden duyu organlarını geri çekmedir.

6. Dharana ("Konsantrasyon"): Dikkati tek bir nesne üzerine odaklamadır.

7. Dhyana ("Meditasyon"): Meditasyon nesnesinin doğası üzerine yoğun tefekkürdür.

8. Samādhi ("Özgürleşme"): Meditasyon nesnesi ile şuurun birleşmesidir.

Global Bilgiler

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.