31.08.2016

Ağyarını mâni efradını câmi ne demektir?

Global Bilgiler  /  at  09:55  /  No comments

Global Bilgiler

  • Alınmaması gerekenleri dışarıda bırakan, alınması gerekli olanları ise içine alan, tam ve eksiksiz. (tarifin tarifi) anlamındadır.
  • Klasik belagat ve medrese kitaplarında sıkça geçer. Sözün fesahati için gerekli özelliklerden biridir. "o kadar iyi bir şiir ki ne bir kelime ekleyebilir ne de bir kelime çıkarabilirsiniz" türünden şiirler için de kullanılır. Efrad, fertler; ağyar ise diğerleri demektir. Osmanlılar, sevgili dışındaki her şeyi tanımlamak için de ağyar derlerdi. Gayr'dan gelir.
  • Tanımın tanımıdır. Yani bir tanımın nasıl olması gerektiğini anlatan eski söz. Anlamı ise bir tanım öyle olmalıdır ki, tüm unsurlarını içine alsın, olmayanları ise dışlasın.
  • Öyle bir anlatılmalı ki anlatılan, ne eksik gedik kalsın, ne içeri çöp dolsun. Birbirine benzeyenlerini kesiştirsin, alakasızlıklarını, ayrık otlarını biçsin. Ne gereğinden fazla uzun düşsün ne de anlaşılamayacak denli kısa kalsın.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.