28.08.2016

ORMANCILIK ÇALIŞMALARINDA CANLANDIRMA KESİMİ NASIL YAPILIR

Global Bilgiler  /  at  17:37  /  No comments

Global Bilgiler
Baltalıkların kesiminde, motorlu testere, balta ve nacak gibi aletler kullanılmalıdır. Kesimlerde, köklerin sarsılmasına ve bilhassa kopmasına meydan vermemek için kullanılan aletin büyüklüğü veya ağırlığı sürgün kalınlığı ile orantılı olmalıdır. Bu bakımdan, 4 - 9 cm. çapa kadar olan sürgünler daha hafif olan nacakla, kalınları ise balta ile kesilmelidir.
Baltalıklarda kesim, toprak sathından yapılmalıdır. Çünkü toprak sathına yaklaştıkça yeni kök teşekkülü yapabilecek sürgünler meydana gelmektedir. Ancak, su biriken kısımlarda toplanan suyun en yüksek seviyesinin biraz üstünde kalacak şekilde kesim yapılmalıdır.
Baltalık kesimleri yapılırken, kesim noktasının su tutmayacak şekilde eğimli ve düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, kesimler yatık istikamete doğru şevli veya basık bir beşikörtüsü şeklinde yapılmalıdır.
Baltanın vurulduğu yerin karşı tarafındaki kabuğun yırtılmaması için de, kesme darbesinden evvel mukabil tarafta oduna ulaşacak derinlikte bir kertik açılmalıdır.
Baltalıklarda kesim, kültürel ve ekonomik nedenlerle vejetasyon mevsimi dışında yapılır. Kesimin vejetasyon mevsimi içinde yapılmasının zararları şunlardır:
Meydana gelen sürgünler sonbahara kadar yeterince odunlaşamaz ve erken sonbahar donlarından büyük ölçüde zarar görürler.
Şiddetli yaz kuraklığı yakıcı etki gösterebilir.
Vejetasyonun başlamasıyla kütükten gelen özsu büyük ölçüde, mevcut sürgünler tarafından harcanacağı için bunların kesilmesinden sonra gelen yeni sürgünlerin gelişmesi zayıf olacaktır.
Vejetasyonun başlamasından sonra yapılan kesimler, bol özsu hareketi nedeniyle kabuğun kütükten ayrılmasını kolaylaştırır, kesim yarası büyüyerek tomurcuklar tahrip olur ve sürgün oluşumu güçleşir.

Yazın yapılan kesimlerden sonra, sürgünler sonbaharda oluştuğu ve kışın gelmesiyle vejetatif faaliyet durduğu için ekonomik yönden bir yıllık bir hasılat kaybı meydana gelir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.