9.08.2016

Solucan (Lumbricus terrestris).

Global Bilgiler  /  at  09:48  /  No comments

Global Bilgiler
Kıllıayaklılar (Chaetopoda) sınıfının Solucanlan (Oligochaeta) takımının Lumbricidae familyasından bir halkalı solucan türü. Uzunluğu 30 cm kadardır. Her bölütte 8 tane kıl bulunur. Tarla ve bahçelerde toprak içinde, nemli yerlerde yaşar. Yalnızca derisiyle solunum yaptığından nemli olmayan yerlerde yaşayamaz. Erdişidir. Ancak üreyebilmek için yine de çiftleşir, sperm alışverişi yapar. Bir kundak içinde bulunan yumurtalardan en güçlü embriyon, öteki embiroynları yiyerek beslenir ve kundaktan tek başına çıkarak yaşamını sürdürür.
Yer solucanı toprak içindeki çürümüş bitki kalıntılarıyla beslenir. Toprağı ağzıyla alıp sindirim borusuna aktarır ve içindeki organik maddeleri sindirdikten sonra anustan dışarıya atar. Bu işlemi sık sık yinelemesi tarım alanları için çok önemlidir.
Çünkü toprağı işleyip kabartır. Ayrıca toprak altında açtığı ince yollarla toprağın havalanmasını ve toprak içinde su dolaşımını kolaylaştırır. Böylece bitkilerin kökleri daha iyi gelişir. Ayrıca birçok mantar ve bakterileri de yediği için bitkiler için yararlıdır. Kuşlar, kurbağa ve salyangoz gibi birçok hayvanın da besinini oluşturur.
Dünya'da yaklaşık 2.000 tür solucan çeşidi bulunmaktadır. Türkiye'de 3½ m'lik dev solucanlar olduğu gibi, minik bir fener gibi parıldayan 35 cm uzağa kadar keskin alkali püskürterek kendisini koruyabilen solucanlar mevcuttur. Fakat en çok karşılaşılan ve bilinen 10 cm'lik âdî solucan türüdür.
Yağmur yağdığında neden toprak solucanı çıkar?
Toprak solucanları toprağın altında yaşarlar ve derileri sayesinde solunum yaparlar. Beslenmelerini toprağın altında yaparlar. Fakat yağmur yağdığı zaman su toprağın içine süzülür ve toprak solucanlarının solunum yapmasını engeller. Toprak solucanları da daha rahat nefes almak için yüzeye çıkarlar. Aslında sadece toprak solucanları değil bir çok hayvan ortaya çıkar ama toprak solucanları daha büyük ve hareketli oldukları için göze çarpar. Hatta dikkat etmişsinizdir belki kuşlar yağmurdan sonra toplu bir şekilde arazilere inerler ve toprak solucanlarıyla beslenirler.

Sınıflandırma
Acanthocephala (Başı dikenli solucanlar)
Annelida (Halkalı solucanlar)
Chaetognatha (Kıllıçeneliler)
Gnathostomulida (Çeneli solucanlar)
Hemichordata (Yarı sırtipliler)
Nematoda (Yuvarlak solucanlar)
Nematomorpha (Kılımsı solucanlar)
Nemertea (Hortumlu solucanlar )
Onychophora (Kütük ayaklılar)
Phoronida (Atnalı ağızlılar)
Platyhelminthes (Yassı solucanlar )
Priapulida (Yırtıcı deniz solucanları )

Sipuncula (Fıstığımsı solucanlar)

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.