9.08.2016

Yayın Balığı (Silurus glanis).

Global Bilgiler  /  at  09:28  /  No comments

Global ilgiler
Kemiklibalıklar (Teteostei) takımının Yayın-balığıgiller (Siluridae) familyasından bir balık türüdür.

Avrupa, Asya ve Anadolu’nun ılıman bölgelerindeki akarsu, göl gibi tatlı sularda yaşar. Avrupa’da özellikle de Hazar Denizinde yoğun biçimde görülür. Türkiye’de Sakarya Irmağı, Manyas, İznik, Apol-yont, Çıldır göllerinde bulunur. Uzunluğu 80-300 cm, ağırlık 250 kg’a kadar çıkar. Derisi mavi-siyah, kahverengimsi, bazan zeytin yeşili ve gri siyah arasıdır. Kenarları açık, karnı bulanık beyaz, yeşil lekelidir. Geniş ve güçlü kafası, enine yarıklı ağzı, iki çok uzun beyaz mavi sakal ve 4 kısa sakalı, küçük gözleri, minicik sırt yüzgeci, çok uzun anüs yüzgeci ve yuvarlak, küçük kuyruk yüzgeci vardır. Geceleri canlanan yırtıcı bir balıktır. Su kemiricilerini, kuşlarını, balık ve kurbağaları ile beslenir. Dip hayvanı olmasına karşın fırtına olunca su yüzüne çıkar. Nisan sonu ile haziran sonu arasında rişisi yaklaşık 100.000 yumurtasını kıyı bölümlerine bırakır. Erkek, yumurtalır 8-14 gün korur. 50 yıldan çok yaşar.
Efsaneler
Global Bilgiler
Balıkçılar, tuttukları balığın büyüklüğünü abartmaları ile meşhurdur, ama eğer anlatılan balık yayın balığı ise onları biraz daha ciddiye almak gerekebilir:
1985 yılında iki Yugoslav balıkçı, Tuna Nehrinde balığa çıkarlar. Oltalarına takılan dev yayın balığı onları tekneleri ile birlikte Tuna nehrinin akıntısına karşı 20 kilometre çeker. Nihayet yorulan balığı bir traktörün yardımıyla karaya çekerler; balık 3,5 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığındadır.
Orta Çağdan kalma belgelere göre, yayın balıklarının suya giren küçük çocukları yedikleri olmuştur.
Gerçek Olaylar
2003 Temmuz ayında Almanya'da yaşlı bir kadının köpeği serinlemek için suya girdiğinde, suyun yüzeyinde büyük bir ağız belirir ve köpek bu ağzın içinde kaybolur. Haber Almanya'da bütün gazetelerde ve televizyonlarda yer alır. Alman medyası bu yayın balığına Yakob adını verir.
Rusya’da görev yapmış birinin aktardığına göre bu zamana kadar yakalanan en büyük yayın balığı bir rus köylüsü tarafından ağ ile yakalanmış ve traktör yardımı ile karaya çıkarılabilmiştir. boyu 5.19 mt ağırlığı 321 kg dir.
Çeşitleri
Global Bilgiler

Mezopotamya yayın balığı (Silurus triostegus), Mezopotamya, Güney- ve Güneydoğu Anadolu, Orta doğu.
Aristoteles yayın balığı (Silurus aristotelis) Yunanistan. Silurus glanis'in yanında Avrupa'da bulunan tek yayın türüdür.
Amur yayın balığı, Avrupa'ya sonradan getirilmiştir.
Kedi yayın balığı (ya da cüce yayın balığı) (Amerika).
Mekong dev yayın balığı, Çin'de Mekong ırmağının alt kısmında yaşar.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.