29.10.2016

Akvaryumculuğa Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Global Bilgiler  /  at  13:06  /  No comments

Global Bilgiler1. Deterjan Kullanmayın
Akvaryumunuzu temizlerken kesinlikle deterjan ve benzeri kimyevi maddeler kullanmayın.
2. Filtre Malzemenizi Çeşme Suyunda Yıkamayın
Akvaryumun ekosistemini sağlayan içindeki azot döngüsüdür. Bu döngünün oturmasında ise filtre malzemesi ve zemin kumunda bolca yetişen bakteri kültürleri büyük rol oynar.
3. Tankınızda Çok Fazla Canlı Bulundurmayın
Akvaryum kapalı bir ekosistemdir. Bunun sonucu olarak tankınızda barındırdığınız canlıların organik atıkları tanktaki amonyum miktarını artıracaktır. Bu miktar belirli bir seviyeyi geçtiğinde ise balıklarınız için zehirli olabilir, hastalık ve ölümlere davetiye çıkartabilirsiniz.
4. Ana Tankta Tedavi
Balıklarınızda bir hastalık gördüğünüzde tedaviyi tank içine ilaç zerkederek gerçekleştirmeyin.
5. Aşırı Yemleme
Balıklarınızı günde 2-3 defa 5 dakikada bitirebilecekleri miktarda yem ile yemleyin. Aşırı yemleme sonrasında balıklarınız tarafından tüketilmeyen yemler su içerisinde bozulacak ve amonyak patlamasına neden olacaktır.
6. Aksatılan Haftalık Bakımlar ve Su Değişimleri
Akvaryum kapalı bir ekosistem olduğu için doğadaki yağmurun ve akarsuyun taklidi olarak haftalık %10-30 arası su değişimi yapmak tankınızdaki atık kimyasalları seyreltecek, taze suyun içinde bulunan maddelerle suyunuzu zenginleştirecektir.
Haftalık bakımda neler yapılır? Öncelikle tankınızın temizliği için kimsayal maddelere değdirmediğiniz sünger ile camlarınızın yosunlarını temizleyebilirsiniz. Akabinde bir dip süpürgesi veya hortum ile dipte biriken organik artıkları tanktan uzaklaştırmanız gerekebilir. Hatta zemininiz bitkili değilse, sadece kum kullanıyorsanız dip çekim süpürgesiyle kumunuzu da temizleyebilirsiniz. Çektiğiniz su çok kirli değilse klorsuz olduğu için filtre malzemelerinizi gerekliyse bu suda yıkayabilirsiniz.
7. Temizliğe Yardımcı Canlı Barındırmak
Akvaryumunuzun temizliği sizin için yorucu bir uğraş olabilir. Ancak vatoz ve çöpçü gibi canlılar için bu temizlik bir yaşam stilidir. Bu canlıların yanı sıra midye ve karides gibi canlıları da araştırıp tankınıza dahil edebilirsiniz.
8. Manuel Çalıştırılan Ekipmanlar
Sabah-akşam balıklarınızı yemlemek, ışıklandırmayı açıp kapatmak, gibi günlük yapacağınız işleri otomatiğe bağlayarak tankınıza harcadığınız zamanı azaltabilirsiniz. Aydınlatma başta olmak üzere, her türlü ekipmanı düzenli açıp kapatmak için zaman ayarlı prizleri kullanabilir, otomatik yemleme makineleriyle beslenmeyi düzenli hale getirebilirsiniz.
9. Temizlik
Akvaryumunuza bakım yapmadan önce ellerinizin iyice yıkandığından ve durulandığından mutlaka emin olun.
10. Tanka Hemen ve Çok Canlı Eklemek
Akvaryumunuzu eğer yeni kurduysanız henüz içeride oturmuş bir azot döngüsü ve ekosistem maalesef ki yoktur. Bu durumda tanka salacağınız canlılar kendi ürettikleri amonyum ile zehirlenir ve kısa sürede hastalanıp ölürler.

Eğer evinizde ve/veya bir arkadaşınızda oturmuş bir akvaryum varsa ordan su ve/veya filtrasyon malzemesi alarak tankınıza ekleyebilirsiniz. Bu yapacağınız bakteri aşısı tankın azot döngüsünün oturmasına büyük fayda sağlayacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yerel hayvanat mağazanızdan alacağınız Sera BioNitrivec gibi bakteri kültürlerini kurulumdan hemen sonra tanka eklenmeli ve filtrasyonu başlatmalısınız. 

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.