29.10.2016

Balıkçılıkta Kullanılan Terimler

Global Bilgiler  /  at  13:47  /  No comments

Global Bilgiler


Olta: 

Genel anlamıyla iğne, beden ve yardımcı malzemelerin bir araya getirilmesiyle hazırlanan ve balık tutmaya yarayan düzenek. Daha özel anlamıyla ise mantara, kasnağa veya makaraya sarılı, olta takımının elde bulundurulan, kelebek mantarıyla fırdöndü arasında yer alan kısmıdır.

Misina:
Misina, saydam özellikte, daha çok balık avcılığında kullanılan ve genellikle sentetik ipliktir.
Misinalar 0.10 mm kalınlığından 1.00 mm kalınlığa kadar 10-15-20-25-30-35-40-45-50-55-60-65-70-75-80-90-100 numaraları ile bulunmaktadır. Numaralandırmada 25 sayısı 0.25 mm'ye, 50 sayısı 0.5 mm'ye vb. karşılık gelmektedir. Misinalar beyaz, yeşil, mavi ,sarı, pembe vb. renkte olabilirler. Balık avcılığında misina rengi, oltanın kullanılacağı suyun özelliklerine ve avlanacak balığın türüne göre seçilir. Aşınma direnci, saydamlık ve esneklik göz önüne alınan bazı teknik özelliklerdir.

Çapari :  
Birden fazla yemli olta iğnesi veya tüy, iplik veya silikondan imal edilmiş olan suni yemin tek bir bedene bağlanmasıyla elde edilmiş olan olta takımı.
Kurşun :  
Olta takımını belli bir derinlikte tutmak amacıyla üretilmiş olan olta malzemesi.
Kaşık : 
Farklı renk ve boylarda üretilmiş, balığın türüne, büyüklüğüne ve ilgilerine odaklı olarak tasarlanmış olan, metalden yapılmış ve hem tekneden hemde kenardan yapılacak avlarda kullanılabilecek suni yem.

Seğirtme, Sıyırtma, Sürütme : 
Oltanın ( kaşık veya canlı yem veya ölü yem ) tekneyle sürekli çekilmesi veya kıyıdan atılıp çekilmesi yöntemi.
Kaloma / Kalama : 
Olta makaralarında gerektiğinde balığı yorabilmek için kullanılan ve makaranın misina mandalını açmaksızın misina sağmasını sağlayan, bazı makaralarda avlanacak balık türüne göre alt ve üstte olmak üzere iki adet bulunan mekanik düzenek.
Baitrunner : 
Özellikle yemli avlarda tercih edilen ve yemi alan balığın bir süre gitmesine müsade edebilmek fikriyle düşünülmüş kalama düzeneği.
Olta Kamışı : 
Hammadesi esnek ve dayanıklı malzemeden üretilmiş balık avlamak için kullanılan, boyları avın gerektirdiği duruma göre 10 metreye ulaşabilen ve makara takılan / takılmayan versiyonlara sahip av gereci.

Olta Makarası : 
Olta kamışı ile birlikte kullanmak için dizayn edilmiş, üzerinde misina havuzu bulunan ve balık avını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir çeşit mekanik düzenek. Ayrıca olta makaraları bilya sayısı ve çekim oranına göre sınıflandırılmaktadır.
Minnow : 
Sahte ve canlı yem kültüründe ” yavru balık ” anlamına gelir.
Rapala : 
Her ne kadar klasik olarak markalaşmamış her türlü sahte balık yemler için kullanılsada gerçekte menşei finlandiya olan ve sadece suni balık değil diğer bir çok balık avı gereçlerinin üretimini yapan firmanın adıdır.

Silikon Sahte : 
Balık veya diğer yem çeşitleri baz alarak üretilmiş, bir çoğu sonradan monte edilen kurşun ve iğne düzeneği ile kullanılan silikondan imal edilmiş balık avı sahtesi.
Tasmalamak : 
Yemli veya at çek avı esnasında oltaya vuran balığın iğneden kurtulmasını engellemeyerek ve iğnenin çeneye oturmasını sağlamak amacıyla kamışın yeterli kuvvet ve hızda makarayı sarmadan çekilmesi eylemi.
At – Çek Av : 
Büyük oranda sahte yemlerle yapılan, 3 metreyi geçmeyen kamış ve maksimum orta büyüklükte makaralarla icra edilen, esas hedef olarak balık avını sporla bütünleştirmeyi benimsemiş balık avı yöntemi.
Misinanın Boşluğunu Almak : 
Yemli / suni balıkla yapılan av sırasında ilk atışta veya balığın vuruşu sırasında makaranın sarılarak balığını kurtulmasını engellemek, balığın oltaya vuruşunu anlayabilmek ya da suya yeni düşmüş olan yemin kontrolünü hemen sağlayabilmek için yapılan eylemdir.
Su Üstü Sahte : 
Su üstü avlanan veya su üstünde gezen yemlere saldıran balıkları yakalamak için kullanılan ve suyun üzerinden farklı haraket teknikleriyle çekilebilmesi için üretilmiş olan batmaz balık avı aracı.
Makara Devir Oranı : 
Olta makarasının kolunun bir tur sarımında misina havuzunun kaç tur dönebildiğini ifade eden ölçü.
Teleskobik Olta Kamışı : 
Üretim tekniğine göre 2 – 16 arası parçalar halinde tasarlanmış ve iç içe geçebilen, kapalı halinin uzunluğuna göre portatif sayılabilecek olta kamışı çeşidi.

Parçalı Olta Kamış / Spin Kamış : 
İç içe geçmeyen, uzunluğuna göre parça adedine sahip ve parçaları el yordamıyla birleştirilerek kullanıma hazır hale getirilen olta kamışı çeşidi. 

Jigging : 
Basitçe kenardan suni yemler kullanılarak at-çek yöntemiyle yatay şekilde yapılan balık avının derin sularda dikey olararak icra edilmesi.

Mepps : 

Her ne kadar bir çok kaşık türü sahte yem bu isimle çağırılsada gerçekte menşei fransa olan bir balık avı sahtesi üreticisi.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.