25.10.2016

EROZYON NEDİR

Global Bilgiler  /  at  15:23  /  No comments

Global Bilgiler
Erozyonun Tanımı:  Latince kökenli bir sözcük olan EROZYON dilimizde “Kemirme” anlamına gelmektedir. Yerel olarak erozyon için “Süprüntü, Uçkun, Dalaz" gibi ifadeler de kullanılmaktadır. Erozyon; Toprakların, doğal ya da dış kuvvetlerin etkisiyle, oluştukları yerlerden aşındırılıp taşınması ve başka yerlerde biriktirilmesi olarak tanımlanabilen bir olaydır.

Eski çağlardan beri kendi kuralları içerisinde kesintisiz olarak süregelmekte olan bu olay, insanların erozyonu hızlandırmaları sonucunda bir çok uygarlıkların çökmesine, göçlere, işgallere ve savaşlara neden olmuştur.

Özellikle son yüzyılda;

·Nüfusun ve dolayısıyla besin maddeleri ihtiyacının hızla artması,
·Erozyon nedeniyle toprakların kaybolmasına, üretkenliklerini kaybetmesi sonucunda üretimin azalmasına, uygun olup olmadığına bakılmaksızın yeni arazilerin tarıma sokulmasına ve tarım alanlarının genişletilmesine yol açmıştır.

Bu durumda insanlar, özellikle eğimli arazilerdeki doğal meraları bozarak ve orman örtüsünü kaldırarak yeni tarım alanları kazanmaya çalışmışlardır.

Pulluk altına alınan bu topraklar, yağışlı bölgelerde yağmur suları ile, kurak bölgelerde ise esen rüzgârlarla kısa sürede erozyona uğrayarak aşınıp taşınmış ve işe yaramaz hale gelmişlerdir. İnsan eliyle hızlandırılmış olan bu erozyon, “Doğal Erozyon”dan kat kat daha fazla ve zararlı olmuştur.

Canlı ve dinamik bir sistem olan toprak, oluşur (doğar) ve zamanla giderek gelişip olgunlaşır. Erozyon, oluşan ve olgunlaşmakta olan toprakların bir bakıma erken ölümüdür. Toprağın oluşup olgunlaşması ile profil kalınlığı ve üretim gücü gittikçe artarken, erozyonla da sürekli ve hızlı bir şekilde azalır. Oluşumu yüzyıllar süren birkaç cm.’lik bir toprak katmanının kaybı, sadece dakikalar almaktadır. Yanlış kullanım ve hatalı işleme nedeniyle toprağın yerinden oynatılması, doğal yapısının ve ekolojik dengesinin bozularak erozyona maruz kalmasına neden olmaktadır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.