29.10.2016

Evde Sofralık Zeytin Yapma Yöntemleri?

Global Bilgiler  /  at  18:47  /  No comments

Global Bilgiler

1-Kırma Zeytin Nasıl Yapılır?
Global BilgilerPazardan aldığınız yada ağaçtan topladığınız yeşil zeytinlerin ezik olanlarını ayırın, yapraklarını ve saplarını koparın. Ardından zeytinleri güzelce yıkayın. Yıkadığınız zeytinleri sert bir zeminde teker teker hafifçe kırın. Bu işlem sırasında zeytinlerin ezilmemesine dikkat edin. Zeytinleri kesme tahtasının üzerine koyun ve varsa evdeki et döveceğini kullanın. Yoksa temiz bir yassı taş, cam kavanoz da kullanabilirsiniz. Kırarken zeytinlerin ve zeytinin yağının etrafa saçılmaması için dikkatli olmalısınız.
Kırdığınız zeytinleri kararmamaları için hemen su dolu bir kaba koyun. Kırma işlemi bittikten sonra zeytinleri cam bir kavanoza alın. Kavanoza zeytinlerin üzerini geçecek kadar su koyun ve kavanozun kapağını kapatın. Büyük bir kavanoz yerine küçük birden çok kavanoz kullanmanız zeytinin daha dayanıklı olması açısından iyi olur. Plastik yerine de cam kavanozlar tercih etmelisiniz.
Zeytinin acısını almak için kavanozdaki sular her gün değiştirilmelidir. 10-15 gün içerisinde zeytinin acılığı gider. Ardından yenilecek kadarı kaseye konularak tüketilebilir. Kırılmış zeytin uzun süre bekletilirse bozulabilir. Bu sebeple kaseye alınan zeytin buzdolabında muhafaza edilmeli ve kısa sürede tüketilmelidir.

2-Çizik Zeytin Nasıl Yapılır?

Global Bilgiler
Çizmek için iri zeytinler kullanılmalıdır. Pazardan aldığınız zeytinlerin ezik olanlarını ayırın, saplarını ve yapraklarını koparın, zeytinleri yıkayın. Ardından zeytinin iki üç yerinden çekirdeğe ulaşmayacak şekilde çizin. Bu işlem için bıçak kullanabileceğiniz gibi, zeytin çizme aleti de kullanabilirsiniz. Zeytinler az çizikle daha uzun sürede, çok çizikle daha kısa sürede olgunlaşır. Çizik zeytin kırma zeytine göre daha uzun süre dayanabilir.
Çizdiğiniz zeytinleri kararmamaları için su dolu bir kabın içine koyun. Acı suyu çıkana kadar her gün suyu değiştirin. Tatlanınca salamura suyu içinde serin bir yerde bekletin. Aşağıda salamura yapımını anlatacağız.

3-Salamura zeytin Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
  1.  Yeteri Kadar Su 
  2. 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu 
  3. 4-5 parça limon tuzu 
  4. 1 adet limon 
  5. İsteğe göre kişniş
Global BilgilerZeytinleri koyacağınız kabın alacağı kadar içme suyuna 4-5 parça limon tuzu ve 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. Tuz eriyene kadar karıştırın. Zeytinleri cam kavanoza koyun ve kavonuz içine birkaç dilim de limon ekleyin. İsterseniz kavanoza kişniş ya da defne yaprağı da koyabilirsiniz. Ardından zeytinlerin üzerine tuzlu su dökün. Zeytinler tamamen suyun içinde kalmalıdır. Kavanozun kapağını sıkıca kapatarak serin bir yerde bekletin.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.