9.10.2016

KIZILÇAM AĞACI (Pinus brutia)

Global Bilgiler  /  at  17:10  /  No comments

Global Bilgiler
Batı Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki geniş yayılışının dışında kızılçam, Erbaa yakınların da ki Kelkit çayı ile Yeşilırmağın birleştiği yer, Ayancık, Sinop, Boyabat, Amasya, Zonguldak gibi Akdeniz ikliminin bariz olarak görüldüğü mikroklima bölgelerinde küçük adacıklar halinde bulunur. Türkiye’de en büyük yayılışı Akdeniz kıyı kuşağı ile kıyıya yakın arka bölgeler ve Güney doğu’dur. Ülkemiz de 1500 m’ye kadar yetişir. En geniş yayılış gösteren çam türümüz dür.

25 m boy, 60 cm kadar çap yapabilen önemli bir orman ağacıdır. Önceleri piramit görünüşlü iken yaşlandıkça geniş tepelidir. Kabuğu düzgün boz renkte iken yaşlanınca, esmer kırmızımsı renkte kalın kabuk durumunda görülür. Yeni sürgünler kırmızımsı renktedir. Daha çok kızılçam adınıda buradan almaktadır.

Sıcaklık isteği fazla olan bir türdür. Kışları ılıman, yazları sıcak ve kurak olan yerler de toprak bakımından zayıf, kayalık, kireçli ya da kumsal yerlerde yetişebildiği gibi elverişli iklim ve balçıklı topraklar da kaliteli gövde yapar. Çok derine giden kazık kök yapar. Ülkemizde doğal olarak yeteşn ve en hızlı büyüyen türümüzdür. Rüzgarlara dayanıklılığı azdır. Rüzgar bu türün gövde ve tepe şekillenmesinde önemli rol oynar.

Yetiştiği bölgeler bakımından kar kırması ve devirmesi seyrek görülür. Çamkese böceği en büyük düşmanıdır. Sığ topraklarda fırtına zarar verir. Donlara karşı hassastır. Örtü yangınlarından az zarar görür. Çünkü kalın kabukludur. Reçinesinden yararlanılan tek çam türüdür. Kolay işlenmesi nedeniyle yapı malzemesi, mobilya ve ambalaj sanayisinde kullanılır.

Türkiye'deki Doğal Yayılışı: 

1-Yatay Yayılışı: 
  • Akdeniz, Ege, Marmara, Trakya Akdeniz, Ege, Marmara, Trakya ve lokal olarak Batı ve Orta ve Orta Karadeniz ile Güney-doğu Anadolu Bölgeleri’nde bulunur. 
  • Ceyhan nehri ile Malatya dolaylarında 200 km, Gediz ile Ege’de 300 km içeriye sokulur. 
  • Siirt -Eruh’ta 10-15 ha kadar lokal bir yayılışı vardır. 
  • Saf kızılçam orman varlığımız 3.729.866 hektardır. Kapalılığı 0,4 ve daha az olan bozuk saf ve daha az olan kızılçam meşcereleri ise, 2.371.739 hektarlık bir alanı kaplmaktadadır. 
2-Dikey Yayılışı

– Akdeniz Bölgesi 
Genellikle 0-1200 m’lerde lerde saf meşşcere olarak karşımıza çıkar. 
1200 m’den sonra karaçam ile karışım yapar. 
Kızılçam Gölhisar ormanlarında 1595-1600m’lere kadar meşşcere formunda görülür. 

– Marmara ve Ege Bölgeleri
Marmara’da 0-700m’ler arasında saf halde veya fıstıkçamı ve servi ile karışık olarak yayılış gösterir. 
Ege’de 800 m’lere kadar saf; 800-1000m’lerde ise karaçam am ile karışı halde bulunur. 
Afyon-Hocalar/ Çal Dağı mevkiinde 1080-1200 m arasında (stepe en çok girdği lokal yayılışı) meşcere formunda; 1200--1260 m arasında yer yer karaçam ile birlikte münferit olarak bulunmaktadır. 

-Karadeniz Bölgesi
Asıl yayılışını Orta ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde yapar. 
Kızılırmak ve Yeşilırmak vadileri ile iç kısımlara sokulur. 
Bölgede, yaklaşık 600--700 m rakımlara kadar çıkar.
Kızılçamın Türkiye'deki Yayılış Haritası 
(Kaynak OGM) 

Global Bilgiler
Genç Kızılçam 
Global Bilgiler
Taze ve Olgun Kızılçam Kozalağı
Global Bilgiler
Kızılçam Kozalağı
Global Bilgiler
Taze Kızılçam Sürgünleri

Global Bilgiler
Kızılçam Ormanı
Global Bilgiler
Kızılçam Üzerinde  Çam Kese Böceği Kozası
Global Bilgiler
 Çam Kese Böceğinin Kızılçam ağaçlarına verdiği zarar

Global Bilgiler
Çam Kese Böceği (Thaumetopea pityocampa)

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.