29.10.2016

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Global Bilgiler  /  at  18:15  /  No comments

Global Bilgiler
Boya badana isleri sonrasında yüzeylerde oluşan yağlı boya lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Pamuklu, yünlü ya da keten kumaşlar: Pudra kullanılabilir. Lekenin üzerine pudra serpiştirin. Pudra lekeyi emecektir. Ardından lekeli bölgeyi etere ya da alkole batırılımış bir bez ile silin. Eter ve alkol yanıcı maddeler olduklarından ateşten uzak durmalısınız. Ardından lekeli bölgeyi bol soğuk su ile iyice durulayın.

Kurumuş yağlı boya lekesi: Amonyak kullanabilirsiniz. Kurumuş lekenin üzerine amonyak dökün ve 15 dakika bekleyin. Ardından yine etere ya da alkole batırılmış temiz bir bez ile lekeli bölgeyi silin ve bol soğuk su ile yıkayın.

Yağlı boya lekesi olan kıyafetler: Temiz bir bezin üzerine yayın. Kumaşın ters yüzeyinden ılık su ile ağartıcı içermeyen deterjan uygulayın. Bu işlemi leke çıkıncaya kadar tekrarlayın. Leke çıktıktan sonra giysiyi bol su ile yıkayın. Ardından kıyafeti ipe asarak kurutun, kurutma makinesinde kurutmayın. Eğer beyaz bir kıyafette yağlı boya lekesi oluştuysa ağartıcı içeren deterjan da kullanabilirsiniz. Fakat deterjanın kumaşa zarar verip vermediğini kumaşın görünmeyen bir yerinde kontrol etmelisiniz.

Yağlı boya lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem ise tiner kullanmaktır. Temiz bir bezi tinere batırın ve lekeye tampon yapın. Bu işlemden sonra tiner kullanılan yer bol su ile yıkanmalıdır. Tiner cilde zarar verebileceğinden bu işlemi yaparken eldiven kullanmalısınız. Tiner aynı zamanda yanıcı bir madde olduğundan ateşten uzak tutmalısınız.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.