29.11.2016

Sulu Bir Başlangıç

Global Bilgiler  /  at  19:03  /  No comments

Global Bilgiler
SU Dünya'da ilk defa nereden geldi ve Dünya'da nasıl birikti?

Gezegenimiz yaklaşık 4,6 milyar yaşındadır ve suyun Dünya'da oluşmadığı, yani kaynağının uzayın derinlikleri olduğu neredeyse kesinlik kazanmıştır.

KUYRUKLU YILDIZ ÇARPIYOR

Suyun gezegenimize ilk gelişi 4 milyar yıl öncesine, yani kuyruklu yıldızların güneş sisteminin iç kısımlarına doğru geldiği dönemlere dayandığı düşünülmektedir.

Kuyruklu yıldızlar dünyaya saatte 120.000 km hızla çarparak dünya yüzeyinde belirgin kraterlerin açılmasına neden oluyordu.

kuyruklu yıldızlar çeşitli gezegenlerden gelen toz, karbon, mineraller ve kimyasallarla gazların karışımından oluşmaktadır. uzayın derinliklerinde bu materyallerden bazıları, yani hidrojen ve oksijen gazları değişikliğe uğrayarak suyu meydana getirdi.


SU=HAYAT

SU, yaşamın en önemli kaynaklarından birisidir ve gezegenimizde bolca bulunmaktadır. su olmadan bitkiler ve hayvanlar var olamaz. Bu, insanoğlunun da kesinlikle var olamayacağı anlamına gelir.

kuyruklu yıldzılar tarafından dünyaya taşınan karışımların bir kısmı aminoasit canlıların yapıtaşıdır. dünyadaki sular dünya tarihinin ilk 1 milyar yılında oluşmuştur ve gezegenimizde ilk yaşam belirtileri de bu zamanlarda görülmüştür.

H2O

Hidrojen gazının 2 molekülü, oksijen gazının 1 molekülü ile birleştiğinde su meydana gelir, (H2O).

Milyarlarca yıl boyunca gezegenimiz su buharı tabakası ile örtülmüş vaziyetteydi. bu tabaka yine zaman içerisinde yağmur olarak gezegenimize düşerek nehirleri, deni,zleri ve okyanusları oluşturmuştur.

SICAK ISLAK VE TARİH ÖNCESİ


Dünyanın oluşumunun ilk zamanlarında, gökyüzündeki hava oldukça ağır ve zehirli gazlarla doluydu. toz parçacıkları ile yüklü yoğun bulutlar birbirine çarptıkça gökyüzünde şimşekler çakarak elektrik yükü boşaldı. hava günümüzden çok daha sıcaktı ve neredeyse sürekli olarak günlerce haftalarca ve yıllarca yağmur yağdı. jeologlar, yer kabuğunun derinliklerindeki kayaçları ve dağlardan kopan parçalardaki açıklıkları inceleyerek bu bulgulara ulaşmıştır.

SUYUN TOPLANMASI


Gezegenimizde halihazırda  milyar kilometre küp su bulunmatadır. kulağınıza çokmu fazla geldi? bu su kütlesinin her bir damlası tarih öncesi zamanlarda oluştu ve gezegenimizde toplandı. bu da demek oluyorki yeni su yoktur, ilk oluşan su sürekli bir döngü içinde kullanılmıştır.

DÜNYA DIŞINDA YAŞAM VARMI?


İçinde bulunduğumuz evrende trilyonlarca gezegen bulunmaktadır. evrenimiz o kadar büyüktürki dünya gibi içinde su ve hayat bulunan başka bir gezegenin varlığını keşfetmek oldukça zordur.

güneşin etrafında dönen birçok gezegende ve ayın üzerinde su bulunur fakat bu su kütlesi buz halindedir. bugüne kadar 250  nin üzerinde gezegen keşfedilmiştir. peki bu gezegenlerde su bulunuyormu, kim bilir? Belkide vardır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.