22.12.2016

Ağaç sınırı (ağaç yetişme sınırı) (Tree line)

Global Bilgiler  /  at  00:35  /  No comments

Global Bilgiler
1) Ağaçların büyüme yeteneğini muhafaza edebildikleri habitatın sınırı. Ağaçlar, bu sınırın ötesindeki çevresel koşullara (düşük sıcaklık, nem yetersizliği, gibi) dayanamazlar. Ağaç sınırı, ağaçların tepe çatısı kapalılığı ile bir orman oluşturabildiği sınırı/hattı ifade eden orman sınırı terimi ile karıştırılmamalıdır.
2) Ağaçların yetiştiği ortamın üstünden veya altından geçen sınır. Bazı yerlerde kuraklık ve vejetasyon devresinin kısalmasına neden olan aşırı soğuklar ağacın yetişmesini engeller. Ormanın üst sınırı, Kuzey Anadolu dağlarında 2400 m’ye, Kuzeydoğu Anadolu’da ise 2700 m’ye yükselir. Bu sınırın üstünde ise alpin ot türleri yetişir.

3) Yüksek dağlık arazide yükseklere çıkıldıkça, sert iklim koşulları (soğuk ve don, susuzluk, rüzgâr, radyasyon) nedeniyle ağaçların büyüyemediği ve yerini çalı ve otlara bıraktığı alan. Bu sınırın üstünde alpin kuşak (yüksek dağ kuşağı) yer alır.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.