21.12.2016

Alüvyal Toprak (Alluvial soil)

Global Bilgiler  /  at  15:54  /  No comments

1) Jeolojik olarak yakın zamanlarda depolanmış bulunan alüvyon formasyonunda gelişmekte olan ancak halen herhangi bir genetik horizon gelişmesi (toprak oluşum süreci) göstermeyen veya değişime uğramamış olan genç toprak. 

2) Akarsuyun taşıdığı ince malzemelerin akarsuyun yayıldığı alanlarda birikmesi ile oluşmuş topraklar. Alüvyal toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri ve devamlı taşkına maruz kalma Alüvyal malzemenin ayrışmasını, toprağın yüzeyinden yıkanan maddelerin altta birikmesini engeller. Ancak uzun müddet taşkına uğramayan alanlarda Alüvyal malzeme veya ana maddenin üzerinde sığ da olsa A horizonu oluşur. Alüvyal toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerini, Alüvyal malzemenin kaynaklandığı yerlerdeki kayaların fiziksel ve kimyasal özellikleri tayin eder. Genellikle drenajın iyi olduğu Alüvyal topraklar, besin maddeleri bakımından zengin ve işlenmesi kolay olduğu için tarıma uygundur.  

Share
Posted in: , Posted on: 21.12.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.