25.12.2016

Arazi Kullanım Kabiliyeti Haritası (Land use capability map)

Global Bilgiler  /  at  19:45  /  No comments

1) Arazilerin, erozyon durumu, eğim derecesi, mevcut kullanma şekli ve diğer özellikleri ile ilgili bilgilerin dikkate alınmasıyla hazırlanan ve kullanma kabiliyet sınıfları, alt sınıflan ve/veya birimlerine göre dağılımını gösteren harita. Bunlar ayrıntılı temel toprak haritalarının yorumlanmasıyla çizilebilirler. 
2) Arazilerin potansiyel kullanımlarını belirlemek amacıyla geliştirilen haritalardır. Bu amaçla farklı göstergelerden yararlanılmakta olup, bunlar arasında en çok kullanılan beşi: ana kaya, toprak tipi, meyil, erozyon çeşidi ve  derecesi ve bitki örtüsüdür. Bunlar daha bilimsel olarak, litoloji, edafiloji, topografya, meyil ve biyotik özellikler olarak ifade edilebilir.

Potansiyel yararlanmalar hakkında bilgi sağlayan arazi kullanım kabiliyeti haritaları, aktüel kullanımı gösteren arazi kullanım haritaları ile karıştırılmamalıdır.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.