23.12.2016

Arazi Kullanım Planlaması (Land use planning)

Global Bilgiler  /  at  22:10  /  No comments

Global Bilgiler
1) Her ölçekte plânlamaya temel oluşturmak üzere, toprağın ve diğer çevresel kaynakların bozulmasını önlemek için ekolojik, toplumsal ve ekonomik şartlar gözetilerek, sürdürülebilirlik ilkesine uygun, farklı arazi kullanım şekillerini oluşturmaya yönelik toprak ve su potansiyelinin belirlenip, sistematik olarak değerlendirilmesini ve birbirleri ile olan ilişkilerini ortaya koyan akılcıl arazi kullanım plânlaması.
2) Arazinin uzun süre içindeki kullanım biçimini genel refah ve gelişmeye hizmet edecek şekilde sağlayacak ve bu çeşit kullanımların gerçekleştirilmesi için yöntem ve araçları formüle edecek planların geliştirilmesi.  

3) Uzun bir süreç içerisinde halk refahına etkisi dokunacak arazi kullanımının ve araziden yararlanma şekillerinin gerçekleşmesi için yol gösteren planları hazırlama işi.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.