21.12.2016

Asit yağmuru (Acid rain)

Global Bilgiler  /  at  22:36  /  No comments

Global Bilgiler

Yağışın asit bileşimli şekilde düşmesi. Yakılan kömür, petrol gibi fosil yakıtlardan havaya kükürt dioksit ve azot oksitler dahil olur. Bunların havadaki su ile birleşmesi sonucu oluşan yağmurun asitliği artar. Başka bir anlatımla, yağmur, kar, çığ şeklindeki yağış suyunun pH'ı 5,6’nın altındadır.

Havadaki kükürt dioksit miktarı bir m3''te 0,2 ppm'e ulaştığı sırada oluşan asit yağışlar bitkiler için zararlıdır. Havadaki kükürt dioksitin 1 ppm'in üzerine yükselmesi insan için de zararlıdır. Asit yağışlar doğal ortamda önemli zararlar oluşturur. Toprakta hidrojen iyonunun artması ile bakteri faaliyetleri azalır, alüminyum ve kurşun gibi ağır metaller serbest hale geçerek suyun kirlenmesine neden olur. Göl sularında alüminyumun yükselmesi akuatik flora ve faunanın ölmesine yol açar.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.