31.12.2016

Çernozyem (Chernozem) nedir?

Global Bilgiler  /  at  23:58  /  No comments

1) Kalın siyah veya siyaha yakın renkli, organik maddece zengin, yüksek miktarda değişebilir kalsiyum içeren A horizonuna ve bunun altında daha açık renkli A-C geçit horizonu ve daha altta kalsiyum karbonat biriktirme zonana sahip bulunan, serin yarı nemli bir iklim koşulunda uzun ve orta boylu mera vejetasyonu altında oluşan büyük toprak grubu. 

2) Orta kuşağın yarı nemli alanlarında uzun boylu çayır vejetasyonu altında gelişmiş toprak. Yeni toprak sınıflandırma sistemine göre yumuşak (Mollisol) toprak sınıfına dahil edilen bu topraklara aynı zamanda "kara topraklar" da denir. Zengin çayır örtüsü altında organik artıkların yavaş parçalanmasından dolayı üst toprak organik maddece zenginleşerek koyu renk almıştır. Üst topraktan yıkanan karbonatlar B horizonunun alt ve C horizonunun üst kısmında birikmiştir.  Besin maddesince zengin ve tarıma uygun topraklardır.

Share
Posted in: , , , Posted on: 31.12.2016

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.