28.12.2016

Coğrafi bilgi sistemi (CBS) (Geographic Information system (GIS))

Global Bilgiler  /  at  01:10  /  No comments

1) Konumsal verilerin sayısal olarak toplanması ve analiz edilmesini sağlayan teknikleri ve metotları kullanan, uydulardan alınan görüntülerin ve hava fotoğraflarının bilgisayarda değerlendirilmesi ile ilgili bir çalışma alanı.
Coğrafi bilgi sistemi yardımcılığı ile birçok coğrafi öğe değerlendirilerek uygulamaya yönelik şekilde ortaya konur. Örneğin, tarım alanları belirlenerek buradaki ürün çeşitleri ve olası üretim değerleri, orman kaynaklarının nitelikleri belirlenir, akarsu, göl ve denizlerin kirlilik durumu ortaya çıkarılır, arazi bozulum durumu (erozyon, bitki örtüsü tahribatı) saptanır.

2) Dünya üzerindeki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel gibi sorunların çözümüne yönelik mekâna/konuma dayalı karar verme süreçlerinde  kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin  toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekânsal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntemler bütünüdür. CBS, genel bir kavram olup; çeşitli kullanım alanlarına ve tematik konulara yönelik olarak geliştirilen CBS uygulamaları vardır. Bu CBS uygulamaları, Kent Bilgi Sistemi, Orman Bilgi Sistemi, Karayolları Bilgi Sistemi, Arazi Bilgi Sistemi, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, Lojistik Bilgi Sistemi, İç Güvenlik Bilgi Sistemi, Araç İzleme Bilgi Sistemi, Trafik Bilgi Sistemi, Kampus Bilgi Sistemi, Deprem Bilgi Sistemi, Harita Bilgi Sistemi, gibi şekilde adlandırılır. 

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.