11.12.2016

Esmer Orman Toprağı

Global Bilgiler  /  at  22:52  /  No comments

Orman rejyonlarının en yaygın toprak tiplerinden biridir. A-(B)-C horizonlu topraklardır. Bu horizonlar arasında sınırlar keskin değildir. Her ne kadar (B) de kil, seskioksitler veya hidroksitler - Fe (OH) 3 - birikmesi ve buna bağlı olarak bir sarımtırak kırmızı kahverengi renk hakimiyeti görülürse de, bu durumlar diğer katmanlarda da (A ve C) gözlenebildiğinden geçiş keskin değildir. Kireçli ana materyaller üzerinde oluştuğu zaman «Kireçli Esmer Orman Toprağı», asit tabiatta ana kayalar üzerinde oluştuğu zaman eğer sığ ve gelişme de zayıf ise «Besin Maddelerince Fakir Esmer Orman Toprağı», bozuk kayalar üzerinde geliştiği ve nisbeten derin olduğu zaman «Besin Maddelerince Zengin Esmer Orman Toprağı» diye adlandırılır.

Nispeten serin ve yağışlı yetişme muhitlerinde bu esmer orman toprakları hemen yıkanarak A1 katmanından sonra bir A2 (Ae1 de demir) katmanı gelişebilir ki buna «Podsolümsü Esmer Orman Toprağı» denir ve A2'deki yıkanma, (B) deki birikme derecesine göre «Solgun Esmer Orman Toprağı» ve «Boz Esmer Toprağı» diye iki alt tipe ayrılabilirler.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.