25.12.2016

Organik Tarımda Ekim Nöbeti ve Birlikte Ekim

Global Bilgiler  /  at  19:19  /  No comments

Kültür bitkilerinin aynı arazide zaman veya yer açısından nöbetleşe ekilmelerine ekim nöbeti denmektedir. Ekim nöbeti 2 farklı şekilde uygulanabilmektedir. Birincisi, aynı arazide bir bitki yetiştirilip hasat edildikten sonra başka bir bitkinin yetiştirilmesi şeklinde olmaktadır. Diğeri ise aynı anda farklı bitkilerin karışık olarak ekilip yetiştirilmesi şeklindedir. Ekim nöbeti, toprağın sürekli aynı bitki ve uygulamalar sonucunda sömürülmesini ve yorulmasını önler. Çünkü her bitkinin kök derinliğine bağlı olarak toprakta sömürdüğü katman ve bunun yanında topraktan kaldırdığı besin maddesi miktarları farklıdır. Bazı bitkiler bazı besin maddelerini çok tüketirlerken bazılarını çok az kullanırlar ve tüketimi çok yüksek olan besin maddelerinin topraktaki miktarları çok düşerken diğerlerinin miktarları çok artar ve toprak verimliliğini yitirir. Bunun yanında ekim nöbetinin sağladığı en önemli yararlar biyolojik çeşitliliğin artırılması ve Pazar istekleri doğrultusunda etkin bir yetiştiriciliğin sağlanmasıdır. Ekim nöbeti özellikle toprak hastalık ve zararlılarının ve yabancı ot yoğunluğunun kırılmasını da sağlar.
Organik tarımda genel bir ekim nöbeti öngörmek mümkün değildir, öneriler yapılabilir. Toprakta verimliliği arttıran ve aşırı tüketen bitkileri nöbete almak, farklı kök sistemlerine ve derinliklerine sahip türlere yer vermek, benzer hastalık ve zararlılardan etkilenen türlerin arasında yeterli zaman aralığı bırakmak, baklagil bitkilerine yer vererek gelecek tür için toprakta yeterli azot bağlamak, uygun olduğu takdirde toprağı olabildiğice uzun süreyle örtülü tutarak yeşil gübreleme yapmak, yabancı otlara hassas türlerle yabancı otları baskı altına alan türleri ardı ardına yetiştirmek ve mümkün olan koşullarda yonca vb. çok yıllık alanlar tesis etmek gibi öneriler doğrultusunda işletme ve arazi koşulları göz önüne alınarak ekim nöbeti ve birlikte ekim programları oluşturulabilmektedir.

Görülebileceği gibi, organik yetiştiricilikte bitkilerin allelopatik etkilerinin çok iyi bilinmesi gereken en önemli uygulama ekim nöbeti ve birlikte ekim uygulamalarıdır. Örneğin, açıkta yetiştiricilikte Allium (soğan, pırasa vb.) ve Brassica (karnabahar, lahana vb.) grubu sebzeler ile patatesin aynı yere 48 aydan önce dikilmesi önerilmemektedir. Fasulye domateste solgunluğa neden olan etmenleri ortadan kaldırabilmekte ve ekim nöbeti programlarında domatese ön bitki olarak fasulyenin seçilmesi önem kazanmaktadır. Bunun yanında, başta brokoli olmak üzere bazı lahana grubu sebzelerin birlikte ekimde solgunluk etmenlerini ortadan kaldırabildikleri bilinmektedir. Soğanın pamuk ile birlikte ekimi ise bazı pamuk zararlılarının etkisinin azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Mısır ve soya bitkilerinin birlikte ekiminin ise bitki başına verimi mısırda % 12, soyada ise % 9 artırdığı bildirilmektedir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.