11.12.2016

Rendzina Topraklar

Global Bilgiler  /  at  22:47  /  No comments

Ülkemizde en çok rastlanan A-C horizon sırasına sahip topraklardan biridir. Özellikle kalker, dolomit, marn ve benzeri kireçli ana materyeller üzerinde gelişirler. Manyezit, jips ve kireççe zengin silikat taşlar üzerinde de gelişebilmektedirler. Kurak ve nemli iklimlerde teşekkül edebilirler. A1 horizonu genellikle kireçlidir.

A1 horizonu organik madde miktarına göre koyu siyahımsı renkten koyu gri, açık gri ve kahverengiye kadar değişir. A1 horizonunun 3-5 cm. civarında olanlarına «Protorendzina», ekstrem derecede kurak şartlarda teşekkül eden ve kireççe çok zengin olanlarına «Xero-rendzina», mermer vs. gibi saf kalker dışında diğer ana kayalar üzerinde oluşanlara «Pararendzina», kalınca (15-35 cm.) bir Al katmanı, bunun altında A1ca, onun da altında Cca katmanı ihtiva edenlerine «Mull Rendzinası», A-C arasında hafif bir B gelişimi ihtiva edenlerine de «Kahverengi Rendzina» denir. Çok taşlı/çakıllı olanlarına (%75) «Litosolik Rendzina» denir.

Bunlar rendzinanın alt tipleri ve varyetelerdir.
Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.