11.12.2016

Terra Rossa Toprakları (Kırmızı Akdeniz Toprakları)

Global Bilgiler  /  at  22:56  /  No comments

A-(B)-C horizon sırasına sahip topraklardır. Uzun ve sıcak yaz kuraklığının hüküm sürdüğü Akdeniz bölgelerinde özellikle mermer ve benzeri saf ve sert kalker kayaları üzerinde oluşan genellikle ince ve zayıf gelişmiş bir A1 katmanı bunun altında orta derinlikte çinko kırmızısı renginde, kil minerallerince zengin (kil, killi balçık, balçık tekstüründe), kireci yıkanmış bir (B) horizonu bu toprak tipi için karakteristiktir. (B) katmanı çok defa C’ye geçişte kalker çatlakları arasına cepler haline girerek kesiklikler yapar.

Bu tip topraklara oluşumlarına imkân veren Akdeniz iklim rejyonu dışında İç Anadolu, Karadeniz yahut Doğu Anadolu gibi bölgelerde de rastlanabilmektedir. Bu durumda bu toprakları daha eski jeolojik devirlerde oluşmuş -Fosil- topraklar- olarak bahsetmek yerinde olur. 

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.