11.12.2016

Vertisol Topraklar

Global Bilgiler  /  at  22:49  /  No comments

Özellikle nispeten geniş sahalar halinde Trakya’da ve Doğu, Kuzey-Doğu Anadolu'nun yüksek yaylalarında, lokal olarak da hemen birçok yerde görülen, ana materyalden ileri gelen kilin özelliğine (montmorillonit) bağlı olarak fazla şişme kabiliyetine sahip A-C horizon sıralı, killi ve çok ağır bir toprak tipidir. 

Kırmızı ve boz-siyah renklerde olurlar. Kurak ve yağışlı devrelerin birbirini takip ettiği iklim şartlarında oluşmaktadırlar. Ana materyale bağlı olarak bir oluşum da bahis konusudur. Kurak devrede en az 1,5 cm. genişliğinde, 50 cm. derinliğinde çatlaklar meydana getirirler. Bu çatlaklar etraftan dökülen toprak parçacıklarıyla kısmen dolduğundan, yağışlı devrede ıslanınca şişme neticesi hacim genişlemesi olur ve bu çatlakların teşkil ettiği parça yahut bloklar kabarmaya başlar. Böylece «gılgai» denen ve bu tip topraklar için bir teşhis anahtarı vazifesi görür. Kuraklığın hakim olduğu şartlarda genellikle C'ye doğru konkresyonlar halinde bir kireç birikimi görülür.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.