27.01.2017

Deep WEB (İnternetin Karanlık Yüzü)

Global Bilgiler  /  at  09:39  /  No comments

Global Bilgiler
Temsili İnternet


İnternetin Katmanları


Derinlere inmek için önce internetin katmanlarını tanımak gerekli.

0. Seviye Internet
Bildiğimiz internet ve içindeki her işe yarar/yaramaz bilgi.

1.Seviye Internet
Namı diğer, Surface Web (Yüzey Ağı). Internetle vasatın üstünde haşır neşir olan insanların bulabildiği, kullandığı bilgi ve servisler. Örnek olarak hostingler, kullan-at e-posta servisleri, üniversite ağları vb. diyebiliriz.

2.Seviye Internet
Namı diğer, Bergie Web (Bergie Ağı). Eğer ftp server kullanmayı biliyorsanız kilitlenmiş Google sonuçlarına ulaşabiliyorsanız, 4chan’dan Freehive’den RSC’den haberiniz varsa siz aynı zamanda bir Bergie Ağı kullanıcısısınız. Bergie ağı DNS üzerinde döner ve buradaki websiteleri hala indexlenmiştir.

3.Seviye Internet
Namı diğer, Deep Web. Deep Web, Anonim Ağları bilen, proxy kullanmaya alışkın, tor gibi servislerden haberdar kullanıcılar için. Genellikle ulaşılması zor ve gizli kısımlara işaret eder. Bunu ve Charter Web’i uzun uzun anlatacağım için burada kısa keseceğim.

4.Seviye Internet
Namı diğer, Charter Web (Charter Ağı). Deep Web’in devamı niteliğinde, artık buraya DarkNet diyebiliriz çünkü websitelerinin DNS kullanmadığı bir evrede. Deep Web ve Charter Web’de bol bol illegal içerik ve hizmeti bulabilirsiniz.

5.Seviye Internet
Namı diğer, Marianas Web (Mariana Ağı). Adını dünya üsündeki en derin çukurdan almış bu katman, sadece adı konmuş bir efsane gibi. Oraya giden bir daha dönmedi tarzı yorumlar dışında hakkında pek bilgi yok. Rivayet o ki, closed shell network ile ve polymeric falcighol derivation adlı bir hesaplama yardımıyla ulaşılabiliyormuş. Bu seviyeyle ilgili bilgim bundan ibaret.DNS ve Proxy


Gelelim DNS’i ve proxy’i tanımaya…


DNS: Özet geçeyim, sıkmasın. Domain Name System’ın (Alan Adı Sistemi) kısaltmasıdır. Adres çubuğuna bir websitesinin adını yazdığımızda o siteyi görüntüleyebilmemizden sorumlu temel servistir. DNS’te, internet ağına dahil olan her makinenin bir IPsi olması gerekir. Örneğin adres çubuğuna google.com yazdığımızda, biz bu sistemde artık bir IP olarak var oluruz ve google.com’a karşılık gelen IP ile aramızda iletişim kurulur.Proxy: Bir kapıdır, adı itibariyle elçi, vekil anlamına gelir. Bizdeki IP’nin değişik görünmesini sağlar. Üç temel çeşidi vardır, transparan proxy, anonim proxy ve elit proxy.


Transparent Proxy, dediğimiz şey, bizim anonim olarak kalmamızı sağlamaz. Duruma göre, ülkeye/alana verilen bant genişliğini aşarak internette daha hızlı dolaşmamıza vb. yardımcı olur.

Anonymous Proxy, ise bize rastgele bir IP atar ya da kendi IPsini kullanmamızı sağlar. Yine daha hızlı bağlanmaya yarayabileceği gibi, transparent proxy’e göre göreceli olarak gizlilik sağlar. Fakat birinin Anonymous Proxy kullandığı anlaşılabilir ve Proxy sunucusundan bizim IPmiz elde edilebilir.

Elite Proxy, bu üçünün içinde gizliliğin en çok sağlandığıdır. Bizi proxy’ymişiz gibi gösterir.
Daha anlaşılır olması için şöyle karşılaştıralım:

REMOTE_ADDR
HTTP_VIA
HTTP_X_FORWARDED_FOR
Proxysiz
Bizim IPmiz
boş
boş
Tr. Proxy
Proxy IPsi
Proxy IPsi
Bizim IPmiz
An. Proxy
Proxy IPsi
Proxy IPsi
Rastgele/Proxy IPsi
Elite Proxy
Proxy IPsi
boş
boş

DNS ve Proxy’nin de üstünden de geçtik.

Gerisinde işler biraz karışabilir o yüzden araya bir bilinse iyi olur notu koyalım: Konu zaten çok açık açık her tarafta olan bir şey olmadığı için bazen kavram kargaşası, terminolojik sıkıntı olabiliyor. Ben genelde kabul gördüğü üzere Deep Web’i UnderNet ile eş anlamlı kullanmayı tercih ediyorum. Dark Internet’i indexlenmeyen fakat P2P bağlantı gerektirmeyen bilgilere ulaşılan kısım; DarkNet’i ise, Invisible Web ile eş anlamlı olarak, DNS’e dahil olmayan Charter Web alt kısmı olarak kullanıyorum.

Yazının geri kalanında ayrı bir ayrım gerekmediği sürece google ile ulaşamayacağımız, gizli, indexlenmemiş, DNS kullanmayan, illegal içeriğe sahip ve nasıl ulaşılacağı ile kullanılacağını anlatacağım kısma ve bütün Charter Web’e çok doğru olmasa da Deep Web diyeceğim.


Pseudo-TLD

Demiştik ki, bizim ulaşmak istediğimiz siteler DNS kullanmıyor. Bu demektir ki sitelerimizin adı, alışkın olduğumuz şekilde siteninismi.com, .net, .org vb. formunda değil.
Bu formda olmayan saklı alan adlarına pseudo top level domain deniyor. Örnek olarak bitnet, i2p, exit, onion, freenet diyebiliriz. Bitnet olsun uucp olsun biraz eskilerde kaldı, benim üzerinde duracağım alan adı onion olacak. Talep olursa diğerleriyle ilgili dökümanlar da yazabilirim.


TOR

Tor’u tanıyalım:
Tor, aslında The Onion Router’ın kısaltması. Client’ını ücretsiz olarak burdan indirebiliyoruz. Onion Routing şöyle bir şey, İstanbul’dan Ankara’ya gidip dönmek istiyorsunuz diyelim, otobüs önce Konya’ya gidiyor, ordan Bolu’ya geçiyor, Bolu’dan Kütahya’ya gidip en son Ankara’ya ulaşıyor, sonra da benzer bir güzergahla geri dönüyor. Bu ara şehirlerdeki otogarların her biri bir Onion Router (OR). Her bir OR arasında bilgi şifreli ilerlediğinden ve her bir OR rastgele atandığından, bir bilginin elde edilmesi ve trafiğin tamamen çözülebilmesi ancak olası bütün OR’ların kontrol altına alınmış olmasıyla mümkün.


Tor ile Bağlanmak

Tor kullanarak bir websitesine bağlanmak istiyorsak, daha once bahsedilen pseudo-top level domainlerden .onion’ı kullanmamız gerekecek. Websitelerinin IPsi ve alışkın olduğumuz gibi isimleri yok, .onion domain’inde siteler 16 alfa numerik karakter.onion şeklinde isimlendiriliyorlar. Bu sitelere, isimlerini Tor browsera yazarak ulaşabiliyoruz. Eğer Tor browser kullanmak istemiyorsak, ki aslında istemeliyiz, World Wide Web’i Tor’a bağlayan proxyler de mevcut. Örnek olarak onion.to’yu ve tor2web.org’u verelim. Fakat bunların güvenliğinin Tor ile kıyaslanması tamamen farklı bir makalenin konusu olacaktır.

Daha önceden bahsedildiği gibi, Deep Web’de siteler indexlenmiyor. O yüzden burda yolumuzu tamamen eski tarzda buluyoruz. Hatırlayalım, bırakın Google’ı, Yahoo Search’ü, AltaVista’nın hatta ve hatta Cetinia Blog’un bile olmadığı zamanlar vardı. Radyodan, televizyondan ya da arkadaşımızdan bir sitenin ismini duyduysak ancak o şekilde adres çubuğuna yazıp girebiliyorduk. Tor’da sitelerin isimleri de sıkça değiştiği için sitenin .onion adını bilmek bile bazen bir işe yaramayabilir. Bu durumda yine başvurabileceğimiz birkaç servis var, sağlam bir tanesinin adı HiddenWiki. Bildiğimiz Wikipedia’nın underground versiyonu. Buradan birçok sitenin güncel adresine ulaşabiliriz, elbette hepsine değil. Gerisi içinse aramanın gücüne inanmak ve çevre edinmek gerekiyor. Girdim bir yerlere deyip de “Bu muydu, sıkıldım ben.” diyorsanız, ya kendi halinde, legal bir karakteriniz var ya da Google’a alışkın olduğunuz için ilginizi çeken sitelere ulaşmakta güçlük çekiyorsunuz.


Deep Web’in İçeriği ve SSSDeep Web’de ne bulacağım?

Illegal ne istiyorsanız Deep Web’de bir karşılığı var. Bilişimciler; virus, solucan satın alabileceği ya da yazdırabileceği kaynaklar, kendileri yazmak isterlerse nasıl yapılacağına ilişkin inanılmaz sayıda döküman bulabilirler. Havai fişekten patlayıcıya geniş bir how-to arşivi var, evinizi patlatabilirsiniz. Silah satın alabilir, sahte pasaport düzenletebilir, kendinize bir FBI kimliği yaptırabilirsiniz. Uç noktalarda, parası karşılığında birini öldürtebilirsiniz. Çocuk pornosu, snuff izleyebilir, yasaklanmış yayınları satın alabilirsiniz. Evinize uyuşturucu sipariş edebilirsiniz. Bir hacker kiralayabilir, dedektifçilik oynayabilirsiniz. Borsa spekülasyonlarını ilk elden dinleyebilirsiniz. Yayınlanmamış WikiLeaks belgelerine bakınabilir, Oslo görüşmelerini okuyup sövebilirsiniz. Deep Web, sizin ilginize ve bulabilme yeteneğinize kalmış bir derin dünya.


Satın almak dedin?

En baştan beri gizlilik diyoruz, ödemeyi elbette kredi kartımızla yapmıyoruz. Bitcoin denen bir şey var, Deep Web’in para birimi. Paramızı bitcoin’e çevirip alım satım işlemlerimizi bu döviz üzerinden yapıyoruz. Bitcoin de gerçek bir para birimi gibi, değeri düşüp artan bir şey. Güvenilirliğini sağlayan şey, Tor ile ilişkili olmanın yanısıra, merkezi bir para döngüsüne sahip olmaması. Bu arada, aynı gerçek hayattaki döviz gibi bitcoin alıp satarak zengin de olmaya çalışabilirsiniz.

Genel olarak özetleyecek olursam, deep web'de normal internette bulamayacağınız içerikler vardır. 
Bizzat rastladığım seri katil ilanları, adam öldürme videoları,online kumar v.b siteler mevcuttur. 
Darknetten bahsetmeyeceğim. orası en kötü kısım.
Kaynak: http://qhuntr.wordpress.com/deep-web/


Deep Web, yani Derin Ağ internetin nereden baksanız girilmeyen çok büyük bir kısmını kapsamaktadır. Girilmemesinin sebebi ise arama motorlarında Deep Web’in içinde tuttuğu sitelerin görünmemesidir. İnternette bir şeyler aramak okyanusa bir ağ atmaya benzer. Bu ağ ile pek çok şey yakalayabilirken, bilginin çoğu derinde kalır. Bunun cevabı oldukça basittir; İnternet verilerinin çoğu dinamik sitelerin içerisinde bulunur ve standart arama motorları asla onları yakalayamaz. 

Dünya çapında bulunan bilgilerin 400-500 kat fazlası Deep Web’de bulunur. Deep Web üzerinde bulunan halka açık bilgilerin toplamı 2000’li yılların başında 7,500 terabyte kadardı. Normal internet üzerinde ise 19 terabayt kadar bilgi vardı. Dönemin analizine göre Deep Web’in içerisinde neredeyse 550 milyar tane döküman bulunur, normal internet ise sadece 1 milyar kadar barındırır. 200,000 adet Deep Web sitesi vardır. En büyük 60 Deep Web sitesi 750 Terabyte kadar bilgi barındırır, sadece bu siteler yüzey internetini geçerler. En önemlisi ise Deep Web’de aradığınız her şeyin cevabını bulabilirsiniz.

Yüzeyde kullandığınız internetin altında Deep Web olarak adlandırdığımız Derin Net’in neden “Derin” olduğunun ise bir sebebi var. Burası genel olarak Hacker’ların, Bilim Adamlarının, Uyuşturucu Tüccarlarının, Astronomların, Katillerin, Fizikçilerin, Devrimcilerin, Hükümetin, Polisin, Federallerin, Teröristlerin, Sapıkların, Data Tüccarlarının, Kaçakçıların ve buna benzer pek çok insanın kullandığı bir yer. Görebildiğiniz gibi, ahlak skalası oldukça geniş bir mekan.

Fakat böyle olmasına karşın Deep Web oldukça zengin bir içeriğe sahip. Anonim olarak istediğiniz şeyleri öğrenebileceğiniz oldukça önemli bir kaynak, belki de en önemlilerinden birisi çünkü Deep Web’de bilgiler gün ve gün değişiyor, eğer doğru kanalları kullanmayı öğrenebilirseniz ve tedbiri elden bırakmazsanız normal internet kullanıcılarından oldukça ötede bir yere sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Peki ama bu ne anlama geliyor? Normal internete yeni düşen bilgileri daha erken öğrenebilmek, istediğiniz sektörün içinden daha hızlı bilgi edinmek, trendleri daha yaratılmadan takip etmek veya yaratmak, genel olarak toplumun bir adım ötesinde olmak anlamına geliyor.

Fakat bilmeniz gereken bir şey var ki, bu oldukça ciddi ve tehlikeli bir dünya, içerisine bir kere girdiğinizde karşılaştığınız bilgiler başınızı döndürebilir ve daha fazlasını kazmak isteyebilirsiniz. Ne kadar fazla derine giderseniz o kadar fazla kaptırıp kaybolabilirsiniz, bunun yanında Deep Web virüslerin yaratıldığı, komploların kurulduğu ve türlü türlü pazarlığın, çekişmenin yaşandığı bir yer, yani anlayacağınız gerçekten tehlikeli, bu sebeple önleminizi almanız sizin için çok iyi olur, her ne kadar anonim olmanız garantilense bile hiç bir şeyin garantisi yoktur.

Deep Web kanunsuz bir yer, bunun sebebi orada bulunan bilgilerin çoğunun kişisel sunucularda tutuluyor olması ve bu sunucuların korunması için sahiplerinin ellerinden geleni yapıyor olması. Bu demektir ki Deep Web’de hemen hemen aklınıza her türlü illegalite ile karşılaşabilirsiniz. Bunların başını Çocuk Pornosu, Terörist Ağları, Uyuşturucu Ticareti, Kiralık Katiller, Silah Ticareti ve buna benzer tonla şey çekiyor.

En önemli şeylerden birisi Deep Web’i kullanmadan önce İngilizce biliyor olmanız çünkü orada bulunan içeriğin neredeyse yarısından fazlası İngilizce. Girmeden önce de her türlü tedbiri almanız sizin için iyi olur, bunların başında Proxy geliyor tabii ki.

Girmek için ne yapmalısınız peki? Öncelikle Hidden Wiki denilen bir ansiklopediyi bulmanız lazım. Buradan istediğiniz içeriğe ulaşmak için şansınız oldukça yüksek. Deep Web’de dönen alışverişe dahil olmak için, yani bir şeyler alabilmek için orasının para birimi olan Bit Coin’lere sahip olmanız lazım. Normal para karşılığı edilebileceğiniz bu Bit Coin’ler insanların birbirini koruması için gerekli, korunmak için gerçek para kullanmıyorlar, Bit Coin ise gerçek paranın oradaki karşılığı oluyor.

Deep Web’e girmek için Tor Network denilen bir program çekmeniz gerekiyor, bunu çektikten sonra içinde gelen özel Browser ile Deep Web üzerinde gezmeye başlayabilirsiniz fakat unutmayın, Deep Web’de gezebilmek için Deep Web adreslerini bilmeniz lazım, bunun için Hidden Wiki’nin sürekli değişen, güncel adresini bir yerlerden edinmelisiniz.
Kaynak: https://www.technopat.net/2012/05/04/internetin-karanlik-yuzu-deep-web/

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.