18.01.2017

Diaspor Kristali nedir? Nasıl keşfedilmiştir?

Global Bilgiler  /  at  10:51  /  No comments

Global Bilgiler
Diyaspor ismi Yunanca διασπείρειυ (saçılmak) sözcüğünden gelir. Isıtıldığında çıtırdayarak saçılmasına (dekrepitasyon) gönderme yapılarak bu isim verilmiştir.
Çoğunlukla beyaz veya grimsi renkte bulunan, sert, camsı bir alüminyum oxit (HAlO2) mineralidir. Emeride bulunan korunduma benzer ve laterit, boksit ve alüminyum kilinde bol miktarda bulunur. Yoğun olarak Macaristan, Güney Afrika, Fransa ile ABD'nin Arkansas ve Missouri eyaletlerinde çıkarılır. Bunlar opak yani arkası gözükmeyen kristallerdir. 'Gem Quailty' yani mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren diaspor taşı ise sadece Türkiye'den çıkmaktadır.
Diaspor ile böhmit dimorfozdur (aynı kimyasal kompozisyona fakat farklı kristal yapısına sahip). Diasporda hidroksil grubu (OH) yoktur ancak oksijen atomları ile iki kat daha fazla koordinasyonda olan katyonik hidrojen (H+) bulunur.

Türkiye'den başka dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan iri şeffaf kristal diasporların AlO(OH) ülkemiz süstaşları arasında önemli bir yeri vardır. Menderes masifinin örtü birimlerini oluşturan Menteşe formasyonu içinde yer alan ve Bafa Gölü'nün güneyinde bulunan Küçükçamlıktepe ocağı metaboksit yatakları süstaşı kalitesinde diaspor kristalleri içermektedir.
İlk olarak 1800'lü yıllarda Rusya ve Pennsylvania'da keşfedilmiştir. Türkiye’de 1970'li yıllarda Etibank’ın açtığı bir alüminyum madeninde rastlanmaya başlanmıştır. Etibank çalışanlarının veya oradaki köylülerin yasadışı yollarla elde ettiği taşlar bir şekilde alıcı bulmuştur.  Bölgeye gelen turistlere satılmış, konu ile ilgili araştırma yapan bazı profesörlere verilmiştir. 1990'lı senelerde diaspor konusunda dünyada söz sahibi bir kuruluş olan GIA (Gemological Institute of America) bunu bir makalede yayınlamıştır. Bu şekilde Türkiyede’ki Diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi olmuştur.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.