18.01.2017

Diyafram Öncelikli ve Enstantane Öncelikli Pozlama

Global Bilgiler  /  at  18:03  /  No comments

Modern DSLR makinelerin bir özelliği, birçok pozlama modlarının olmasıdır.

Eğer fotoğraf çekimi konusunda yeni birisiyseniz, başlamanız gereken nokta işte burası! Automatic (A - Otomatik) mod, sizin için özel olarak tasarlandı. Eğer çok yeni iseniz ve SLR kameralar hakkında hiçbir tekniği bilmiyorsanız, otomatik mod (Auotmatic - A) sizin için biçilmiş kaftan gibidir. Kameranızı otomatik moda (Automatic - A) alın ve keyfini çıkarın. Bu modda kameranız, sizin için, kendiliğinden 3 farklı değişkeni hesaplayacaktır: diyafram, perde hızı (enstantane) ve ISO.

SLR Makinelerin Farkları, SLR makine almak için iki temel sebebiniz vardır:

1. Değiştirilebilir lensler,
2. Kameranın bütün ayarları üzerinde tam bir hakimiyet.

Diyaframı, perde hızını, ISO'yu değiştirmekle ve bunların fotoğraflarınıza vereceği etkiyi anlamakla, muhteşem fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. Bu çok heyecan verici çünkü artık fotoğraf çekmekle kalmayacak, fotoğraf yapıyor olacaksınız.

Diğer Otomatik Pozlama Modları:

Otomatik Mod (Auto - A) gibi makinenizin size verdiği birkaç otomatik mod daha vardır. Bunlar; manzara, portre, spor, gece portresi gibi olabilir. Bu modlar da oldukça basittir, makine, daha önce kendisine verilmiş bilgiler yardımı ile en uygun ayarları seçmeye çalışacak ve size bu ayarlarla bir fotoğraf verecektir.

Eğer manzara modunu seçerseniz, bu küçük bir diyaframla (yüksek sayısal değer) yüksek alan derinliğine sahip bir fotoğraf çekmeniz için ayarlar verecektir.

Eğer spor modunu seçerseniz, hızlı bir perde hızı verecek, böylece fotoğraftaki hareketleri dondurmuş olabileceksiniz.

Kullanışlı ve cazip geliyor ama ben bu modların zararı olacağını düşünüyorum. Hem bir sürü seçenekle kafamızı karıştıracaklar hem de kendimizi geliştirmemize engel olacaklardır.

Hepsi bu değil. Bu modların hepsi çok kısıtlayıcıdır. Mesela bu otomatik modların herhangi birinde ISO'yu ayarlayamazsınız. Eğer kameranız hatalı pozlama yapıyorsa, pozlama telafisi (Ev) yapamazsınız. Fotoğraf stilini değiştiremezsiniz. Flaş kullanımını bile ayarlayamazsınız. Gelişmeye açık bir fotoğrafçı olarak bütün otomatik modları çöpe atıyorum ve kendimi gelişmeye açıyorum...

Program, Diyafram Öncelikli, Enstantane Öncelikli ve Manuel Modlar:

Peki ne yapabiliriz? Tabii ki program (P), diyafram Öncelikli (Av), enstantane öncelikli (Tv), ya da manuel modda çekim yapabilirsiniz.

Program Otomatik Pozlama Modu


Program AE (Auto Exposure - Otomatik Pozlama) yararlı bir moddur. Bu, makinenizi full otomatik kullanıyormuşsunuz gibi bir şeydir ancak size kameranın kararlarını değiştirmek için bir sürü imkan verir. Ayrıca, çoğu kamera poz dengeleme özelliği sayesinde pozlama ayarlarını değiştirebilmenize olanak tanır.

Kameranız 1/250 saniye ve f/8 diyaframda ISO 200'de bir çekim ayarı vermişse ve siz daha geniş bir diyafram istiyorsanız, poz dengeleme sistemi sayesinde f/4 ve 1/1000 saniye ayarlarını kullanabilirsiniz. Pozlama aynıdır ancak alacağınız etki farklıdır.

Genelde kullanmanızı tavsiye etmiyorum ama bilmelisiniz ki çok kullanışlı ve gözardı edilmeyecek bir moddur.

Manuel Mod

En faydalı moddur. Gerçek fotoğrafçıların en sık kullandığı moddur. Ancak bu makaleye sığmayacak kadar kapsamlıdır. Daha sonra bir başka makalede görüşmek üzere...

Diyafram Öncelikli Mod

Nikon İçin A - Canon İçin Av

Diyafram öncelikli modda (Av - A) siz diyaframı seçersiniz ve kamera gerekli olan ISO ve perde hızını belirler. ISO'yu değiştirmek suretiyle dolaylı yoldan enstantaneye de müdahale edebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraf, yüksek bir diyafram değeri kullanılarak, kapalı bir diyafram açıklığı ile çekildi.

Manzara

Alan derinliği, manzara fotoğrafçılığı için çok önemlidir. Genellikle tüm karenin aynı şekilde net olmasını isteyeceksiniz. Tüm karenin içeriğinin odak noktasında olmasını isteyeceksiniz. Bunu sağlamanın yolu, küçük bir diyafram (yüksek sayısal değer; f/16 gibi) ve düşük ISO (yüksek görüntü kalitesi için) ayarlamaktır. Diyaframı kıstığımız için düşük bir perde hızı tavsiye edecektir makinemiz. Bu yüzden elde çekim yaparken titreme meydana gelebilecektir. Bunu önlemenin yollarından biri ISO'yu yükseltmek (fazla yükseltmek kumlanma riskini göze olmaktır) ya da bir tripod kullanmaktır.
Manzara modu yerine diyafram önceliği modunda çekim yapmak için birkaç nedeniniz olacaktır.

1. Kameranız hatalı pozlama yaparsa bunu telafi edebilirsiniz (Ev).

2. Alan derinliğini azami seviyeye çekmek için hiperfokal odak mesafesi tekniğini kullanabilirsiniz. Elle netleme yaparak ve bir noktaya odaklayarak alan derinliğini azami seviyeye çekebilirsiniz.

3. Geniş bir diyafram değeri kullanarak (sayısal olarak düşük) alan derinliği düşük olan manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Portre
Portre çekimi için de diyafram öncelikli modu kullanın. Prime lensler (zoom oranlarından daha geniş diyafram açıklıkları olan lensler) favorimdir (50 mm f/1.4, 50 mm f/1.8 gibi). Portenin gözlerine odaklanmak için 1.8 ile 2.8 diyafram arasında bir diyafram seçerim ve gerisini serbest bırakırım. Diyafram önceliği kullanmanın avantajı ise çekimi yaptıktan sonra LCD'den bakarak çok fazla ya da az olduğuna karar verip yeniden çekim yapabilme şansımızın olmasıdır.

Enstantane Öncelikli


Enstantane Öncelikli Mod (S)
Canon İçin TV

Enstantane öncelikli modda siz perde hızını seçersiniz, diyafram ve ISO değerini makineniz otomatik olarak ayarlar. ISO değerini değiştirerek dolaylı yoldan diyaframa müdahale edebilirsiniz.

Fotoğraf makinenizi elinizde taşıyorsanız esntantane öncelikli modu daha sık kullanabilirsiniz. Titreme olmaması için yüksek perde hızı seçmek isteyebilirsiniz. Eğer daha fazla alan derinliği gerekiyorsa, ISO'yu yükseltebilir veya tersi bir durumda ISO'yu düşürebilirsiniz.

Enstantane öncelikli mod, fotoğraflarımızda bulanıklık istediğimizde işimize yarar. Enstantaneyi düşürerek fotoğraflarımıza hareket efekti katabiliriz. Kameramızı bir tripoda yerleştirmeli ve enstantaneyi 1/30'un altına düşürmeliyiz.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.