7.01.2017

Dönüşümlü ekim (Crop rotation) nedir?

Global Bilgiler  /  at  23:56  /  No comments

1) Aynı arazide yıllara göre farklı  ürünlerin ekildiği bir tarım sistemi. Bu tarım sisteminin amacı, topraktan daha fazla ürün almak ve toprağı besin maddelerince zenginleştirmektir. Örneğin bir iki yıl baklagil ekilen bir tarım alanına azot yönünden zenginleştikten sonra ikinci veya üçüncü yıl mısır veya buğday ekilmesi. Buğdaygil-Baklagil ve çapa bitkilerinin dönüşümlü aynı tarlaya ekilmesi gibi.
2) Sık bir örtü oluşturarak toprağı koruyan buğdaygil ve baklagil bitkileri ile toprağı daha az koruyan çapa ve bitkileri nadas sisteminin uygun bir sıra halinde yenilenerek uygulanması.

3) Toprağın verimliğini ve yapısını geliştirmek, bitki hastalıkları ve erozyon tehdidini azaltmak amacıyla aynı  tarım arazisinde münavebe ile farklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesi.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.