7.01.2017

Eğimli teraslar (akıtıcı teraslar) (Graded terraces, draining terraces) nedir?

Global Bilgiler  /  at  23:51  /  No comments

Esas itibariyle, yağışlı bölgelerde toprağın geçirimsiz olduğu dik eğimli yamaçlar üzerinde, ani sel tahribatının ve toprak erozyonunun, yüzeysel akışı kısa mesafelerde tutarak, yamaç dışına akıtmak ve bu suretle yamaçtaki toprak taşınmasına engel olmak amacıyla yapılırlar. Belirli bir meyille (%0.51) ve uzunluğu 400 m'yi geçmeyecek şekilde inşa edilirler. Bu tip teraslar, ağaçlandırma yapılmayacak erozyon kontrolü sahalarında kullanıldığı gibi, arazi hazırlığı yapılacak sahanın yukarısında bulunan tarım arazileri, meralar, mevcut yollar ve kayalık alanlar gibi ağaçlandırılamayan sahalardan gelen suyun tahribine karşı, eğimsiz orman ağacı teraslarını korumak için de tesis edilirler.

Ani sağanak yağışların fazla olduğu yerlerde eğimsiz teraslar ile kombine edilerek uygulanacaksa eğimsiz teraslar akıtıcı teraslardan sonra inşa edilmelidir.   

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.