7.01.2017

Eğimsiz teraslar (Level terraces) nedir?

Global Bilgiler  /  at  23:53  /  No comments

Yüzeysel akışa geçen suların tutulması ve arazinin öngörülen kültürel tedbirlere hazır hale getirilmesi için, tesviye eğrilerine paralel ve sıfır meyille tesis edilen teraslardır. Eğimsiz teras çeşitleri arasında: 
(i) gradoni tipi teras; 
(ii) tekne tipi (hendek tipi) teras ve 
(iii) kanallı gradoni tipi teras yer alır. Eğimsiz teraslar su tutma özelliği nedeniyle kurak ve yarı kurak bölgeler için  çok uygun tesislerdir. 

Eğimsiz terasların kesit hesapları akıtıcı teraslardan farklıdır. Akıtıcı terasların boyutları terasta akacak suyun maksimum debisine (Qmax)=m3/sn) göre hesaplanır. Eğimsiz terasların enine kesit yüzeyi ise bir saat süreli en şiddetli yağışta terasta toplanacak su miktarına göre hesaplanır. Hesaplarda iki teras arasına düşecek yağışın tamamının veya % 80'inin alttaki terasın içinde birikeceği kabul edilir.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.