8.01.2017

Endemik (ekolojide) (Endemic (in ecology)) nedir?

Global Bilgiler  /  at  16:48  /  No comments

1) Sadece belli bir coğrafi yörede bulunan bitki veya hayvan türleridir. Endemik türler yeryüzünün geniş veya dar bir alanında bulunabilirler. Örneğin bazıları belli bir kıtada, bir kıtanın sadece belli bir bölgesinde veya sadece tek bir adada bulunabilir. Endemik tür taşıyan bir alan genellikle bir şekilde izole olmuştur ve bu şekilde türün bu saha dışındaki yerlere yayılması zorlaşmıştır veya bu sahalar endemik türlerin ihtiyaç duyduğu ve sadece oralarda bulunan çevresel koşullara ve özelliklere sahiptir. 

2) Dünyanın sadece belli bir yerinde bulunan canlı toplumu. Endemikler çeşitli yollardan meydana gelir. Bunlar, iklim değişmeleri ve izolasyon koşullarıdır. Daha önce geniş sahalara yayılmış olan bir bitki topluluğu, iklim değişmesi sonucu ekolojik özelliklerine uygun belli bir yere çekilerek hayatsal faaliyetlerini sürdürür.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.