8.01.2017

Erozyon duyarlılığı (erodibilite) (Erodibility) nedir?

Global Bilgiler  /  at  17:26  /  No comments

1) Aynı koşullar altında, çeşitli toprakların aşınmaya karşı gösterdikleri kolaylık oranı. Erozyona duyarlılık (erodibilite) toprakların öz niteliklerine bağlı bir kavramdır. Ana materyal, aynı dış erosif etkenler altında, farklı şekilde erozyona uğruyorsa, erodibilite karakteristiklerinin (toprak özelliklerinin) farklı olmasındandır. Mesela,  bazı sediment, gnays ve şistler  erozyona karşı hassastır. Bazalt, gabro ve andezit gibi ana materyaller  erozyona karşı son derece dayanıklıdır.   
2) Bir toprağın erozyon duyarlılığı, iki enerji kaynağına karşı mukavemetine bağlı olarak belirlenmekte olup, bunlar: (i) yağmur damlalarının toprak yüzeyindeki çarpma etkisi ve (ii) yüzeysel akışın oyuk ve yarıntılardaki topaklar arasındaki yarma faaliyetidir.  

3) Aynı şartlar altında diğer bir toprakla mukayeseli olarak toprağın aşınmaya karşı nispi hassasiyeti. Bu terim, hem yüzey erozyonu, hem de oyuntu erozyonu için kullanılır.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.