8.01.2017

Esneklik (elastikiyet) (Resilience) nedir?

Global Bilgiler  /  at  17:50  /  No comments

1) Bir ekosistemin, farklı yapı veya çıktıların olduğu bir duruma dönüşmeden dayanabileceği eşik değeri. Esneklik, ekolojik dinamiklere ve bu dinamiklerin anlaşılması, yönetilmesi ve bunlara tepki verilmesi için gereken örgütsel ve kurumsal kapasiteye bağlıdır.

2) Ekosistem üzerine yapılan olumsuz bir etkiden veya ekosistemde değişime yol açan dış kaynaklı bir olaydan sonra (yangın, toprak erozyonu, heyelan, aşırı otlatma, mantar/böcek hastalıkları vb. ekolojik baskılar), o ekosistemdeki komünitenin ve/veya bitki birliğinin kendini toparlayabilme, eski fiziksel ve işlevsel özelliklerine dönebilme özelliği. Toparlanabilmeyi hızlandıran özellikler strese dayanma özelliği, filizlenme, sürgün verme, tohum bankası etkisi ve üreme potansiyeli vb.dir. Zararın da belirli bir tolerans sınırı (eşik değeri) vardır. Bu tolerans sınırından daha fazla zarar olursa, toparlanabilme özelliği ortadan kalkar ve ekosistem toparlanmaya doğru değil, arazi gittikçe bozulmaya ve çölleşmeye doğru gider.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.