8.01.2017

Fakirlik (yoksulluk) (Poverty) nedir?

Global Bilgiler  /  at  18:59  /  No comments

1) Temel insan ihtiyaçlarını karşılayacak gelir ve imkanların yoksunluğu. Fakirlik ayrıca, verimli ve gelir kazandırıcı faaliyetleri gerçekleştirecek kapasite yoksunluğu olarak da tanımlanmaktadır.  
2) Normal yaşam şartları için gerekli olan beslenme, barınma gibi ihtiyaçların eksikliği, yetersizliği. Fakirlik özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunları arasındadır. 

3) Bir kimsenin, belli asgari miktardaki mal veya para miktarına sahip olmaması durumu. Fakirlik, sosyal, ekonomik ve politik elementleri kapsayan çok boyutlu bir kavramdır. Eşitsizlikle yakın bağlantısı olan fakirlik kronik veya geçici olabilmektedir. Fakirlik, dinamik bir kavram olarak, tüketim desenlerine, sosyal dinamiklere ve teknolojik değişimlere göre değişebilmekte ve uyum sağlayabilmektedir.  

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.