8.01.2017

Gündem 21 (Agenda 21) nedir?

Global Bilgiler  /  at  22:34  /  No comments

1992'de Rio de Janerio'da Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında katılıcı ülkeler tarafından imzalanarak kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma için Eylem Programı. Gündem 21, sürdürülebilir kalkınmanın, sosyal ve ekonomik boyutları (yoksullukla mücadele, insan sağlığının desteklenmesi), doğal kaynakların korunması ve yönetimi, ana gruplar (kadın, yerli halk, iş dünyası, sendikalar, birlikler, gibi), uygulama araçları (finans kaynakları, teknoloji  transferi, toplumun bilinçlendirilmesi, eğitim, gibi) dahil tüm boyutlarını kapsamakta, ulusal ve uluslararası düzeylerde gerçekleştirilebilecek amaçları ve eylemleri özetlemekte ve  sürdürülebilirliğe geçiş için bir mavi plan (ana kılavuz) sağlamaktadır.

Gündem 21'de, gelişmiş ülkelerin fakir ülkelere yardımını içeren küresel işbirliğine, yerel ve bölgesel ortam düzenlemelerine yönelik plan ve programların hazırlanmasına da önem verilmektedir. 

Share
Posted in: , , , Posted on: 8.01.2017

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.