21.01.2017

İçilebilir Kalitedeki Suyun En Ucuz Yolla Üretildiği Canlı Arıtma Tesisleri ORMANLAR

Global Bilgiler  /  at  20:46  /  No comments

Yılda kişi başına 10.000 m3 su düşen ülkeler zengin sayılmaktadır.

Ülkemizde bu rakam 2650 m3 tür. Bu gerçekler göz önüne alınarak, gelecekte daha büyük sıkıntılar yaşamamak için ulusal su politikası belirlenmelidir.

Gelecekte her üç kişiden ikisinin susuzlukla karşı karşıya kalacağı bunun da ülkeler arasında su kaynakları için savaşlara neden olacağı projeksiyonları yapılmaktadır.

Su havzalarının orman örtüsü yüzdesinin yıllık ortalama akışı etkilediği ortaya çıkmıştır. Ormanlık havzaların su verimleri ormansız havzaların su verimlerinden yaklaşık 2 kat daha fazladır. Orman örtüsünde her %10 luk artışa karşılık yıllık ortalama akışta 12-17 mm lik bir artış meydana gelmektedir.

Ayrıca çeşitli iklim ve yükselti kuşaklarında yıllık yağışın artan orman örtüsü yüzdesine bağlı olarak arttığı belirlenmiştir.

Türkiye akarsularının ekonomik olarak kullanılabilecek kapasitesi olan 95 milyar m3/yıllık miktarın 49.2 milyar m3/yıl lık bölümü orman alanlarından gelmektedir. Bu değerler göstermektedir ki; Türkiye deki kullanılabilir yüzeysel su veriminin %50.53 ü orman alanlarının ürettiği sudur.

Elmalı barajı yağış havzasında yapılan karşılaştırmalı bir araştırmada toplam yağışın %82 sini baltalık ormanda toprağa sızdığı, geri kalan%18 inin ise yüzeysel akışa geçtiği, buna karşılık bu oranların çayırla kaplı arazilerde %64 ve %36 olduğu belirlenmiştir.

Bunlardan dolayı ormanlık alanlardaki akarsular genellikle taban suyu akışları ile beslenmektedir.

*BABALIK, A.,A., YAZICI, N., 2011, Orman ve Su Üretimi, Orman Mühendisliği Dergisi S.4-5-6
Sf. 16.

Share
Posted in: , Posted on: 21.01.2017

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.