5.02.2017

Eğirdir Gölü

Global Bilgiler  /  at  20:39  /  No comments


 
Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırları içinde yer almakta ve Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelmektedir. Kuzey–güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan Eğirdir Gölü, 468 km² yüzölçümü ile Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahip olup en derin noktası 16,5 metre cıvarındadır. Kuzey–güney uzunluğu 50 km olan gölün, doğu–batı genişliği 3–15 km arasında değişmektedir. Gölün kuzey tarafına doğru Hoyran Boğazı'yla ayrılan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü, güneyde kalan büyük bölüme ise Eğirdir Gölü denilmektedir. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır.

Zengin balıkçılık ve kerevit potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da büyük önem taşıyan gölden, çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi, ortalama 25 km uzunluğundaki bir kanalla bağlandığı ve Eğirdir'in güneyinde küçük bir göl olan Kovada Gölü'nü de beslemekte ve dolayısıyla Kovada l ve ll hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da bu gölden karşılanmaktadır. Ayrıca, 1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü’nden sağlanmaktadır.Gölde, Eğirdir’e bir karayoluyla bağlanmış bulunan iki küçük adacık bulunmaktadır. Birincisi Can Ada, ikincisi ise Yeşilada’dır.

Can Ada; Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan ve 7 dönümlük (7000 m²) bir alana sahip olan küçük bir adacıktır. Yerleşim alanı olmayıp, çadır ve karavan turizmi ile piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Atatürk ün Eğirdir'i ziyareti sırasında Canada, 1 Şubat 1933 tarihli Belediye encümeni kararıyla kendisine hediye edilmiş, daha sonra Atatürk ün mirasçılarına, onlardan da Eğirdir Belediyesine geçmiştir.

Yeşil Ada : Eğirdir'in en güzel turizm bölgesi olan adada, doğa güzelliklerinin yanında Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginliklerde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren balık lokantaları ve ev pansiyonculuğu gelişmiştir.

Eğirdir Ilcesi,
Egirdir Ilcesi
Isparta ilimize yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta, gölün etrafında yer alan Davras dağları eteklerine kurulmuş 20 bin nüfuslu şirin bir ilçedir Eğirdir. Komandolar diyarı olarak bilinen bu güzel ilçe ülkemizde en önde gelen kemik hastanesinden birine sahiptir. Türkiye'de Fethiye ve Kaş'tan sonra yamaç paraşütü yapılabilen, hatta oraları hiç aratmayan en güzel manzaraya sahiptir, verimli elma bahçelerinin kiraz ve dut ağaçlarının bulunduğu Eğirdir, kristal denecek kadar berrak hemde tertemiz bir gölün kıyısında yer almaktadır, gölün içinde yüzmek ayrı bir keyif verir insana, ilçede yiyecek ve içecek konusunda temiz mekanlar vardır, göl kıyısında lokantalar, oteller, çay bahçeleri blunmaktadır. Bu belde oldukça sakin bir yerdir, gürültüden uzak, grup gezilerine çok uygundur burası.

Gölün her iki tarafından da keskin virajlı yollar geçer, yol kıyılarında bazı yerlerde soğuk çeşmeler bulunur, yolculuk yaparken o çeşmelerin yanında mola verip su içmek, sonra yakınlarda meyve satan satıcılarından biraz da kiraz alıp yedikten sonra gölün muhteşem manzarasını seyretmek ap ayrı bir zevk verir insana. Eğirdir gölü yaz aylarında o kadar berrak ki, yukarı virajlı yollardan geçerken bile bazen gölün içindeki balıkların ters döndüklerini güneş ışıklarından fark edebilirsiniz, kısacası, Eğirdir görmeye yaşamaya değer bir beldedir, yaz aylarında çok sayıda turist gelir buraya, ne yazıkki turizm açısından, modern tesisler açısında, pek o kadar da önem verilmemiş bu güzelim beldeye, ama insanları çok cana yakındır. Eğirdir gölü ülkemizde en büyük göller sıralamasında dördüncü sıradadır. Eğirdir Isparta'ya yaklaşık 30, Antal'ya 170 kılometredir.

Eğirdir ilçesine bağlı belediyeler: Sarı idris, Pazarköy, Gökçehöyük, Eğirdir, Barla. 

Köyler: Ağılköy, Akbelenli, Akdoğan, Akpınar, Aşağıgökdere, Bademli, Bağcık, Bağıllı, Bağören, Balkırı, Beydere, Çayköy, Eyiüpler, Havutlu, Kırıntı, Mahmatlar, Serpilköy, Sevinçbey, Sipahiler, Sorkuncak, Tepeli, Yılgıncak, Yukarıgökdere, Yuvalı.


Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.