25.04.2017

Baltacı Mehmet Paşa

Global Bilgiler  /  at  12:08  /  No comments

Popüler tarihimizin en karanlık ve en konuşulan olaylarından meşhur Baltacı Mehmet Paşa ve Katerina olayıdır. 

1711 yılında meydana gelen Prut savaşı, Osmanlı ve Rusya arasında yapılmış, Osmanlı savaşı kazanmıştır. Ancak bilinen İddiaa Osmanlı, Rusları yendiği halde ilerleye bilecekken, çariçe Katerina' nın Baltacı Mehmet Paşa ile çadırda bir gece yaşaması ve aralarında ilişki olması sebebiyle, sadrazam Baltacı Mehmet Paşa bu Seferden vazgeçmiş ve barışı kabul etmiştir.
Global BilgilerÖncelikle kahramanlarımıza bakarsak Baltacı Mehmet Paşanın, Çorum'da dünyaya geldiği söylenmektedir. Genç yaştan itibaren çeşitli ülkelerde Görev yapmış, Osmanlı adına kendini kısa sürede ispatlamış ve sadrazamlığa yükselmiştir. Çariçe Katerina ise çar Petra'nın Yani bizim deyişimizle deli Petronun eşidir. Deli Petro, Rus tarihi açısından çok önemli bir kişiliktir.

Çarın en büyük hayali sıcak denizlere inmekti, kendisine en büyük engel olarak da Osmanlıyı görmekteydi. Bu nedenle Osmanlı'ya karşı savaşa kalkışmış, ancak Rus Savaşında hezimete uğraması sonucu barış yapmayı kabul etmiştir.
Asıl bu olayın sebebi Prut Savaşına gidilmesidir. Ancak böyle bir olayın yaşandığı iddiası büyük olasılıkla sadece bir dedikodudan ibarettir. Çünkü olayı çürüten pek çok delil mevcuttur.
Koca bir savaşı bitirme ve ardından yapılan Barış Anlaşmasını imzalama yetkisi, Osmanlı Devletinde hiçbir şekilde sadrazamların eline bırakılmayıp, başında Osmanlı Padişahın bulunduğu Vezirlerden ve Alimlerden oluşan harp divanının sorumluluğunda bir husustur.

Ayrıca Rusya'nın barış istediği doğrudur. Çünkü yenildikleri için her şeyi kabul etmeye hazır olduklarını bildiren bir heyet ile sadrazam Baltacı Mehmet Paşaya gelerek yapılan görüşmelerin ardından, Baltacı Mehmet Paşa kurmaylarıyla istişare de bulunmuş, uzayan Savaş nedeniyle yeniçerilerin rahatsız olduğu ve Orduda olası disiplinsizlik nedeniyle kurmayları da Barış yapılmasını önermişlerdir.

Çünkü savaşın devam etmesiyle birlikte, yeniçerilerin savaşta İsyan edecekleri ve daha kötü sonuçlara neden olacakları, şeklinde ki istihbaratların ulaşması nedeniyle, barış anlaşmasının kabul edilmesinde etkili olduğu iddiası  getirilmiştir.

Global BilgilerRuslar tarafından ise bu olay şu şekilde lanse edilmektedir, Çariçe Katerina'nın, tüm Soylu kadınlardan topladığı mücevher ile herkesin elinde, avucunda bulunan bütün ziynet eşyalarını aldığı ve bu Ziynet eşyalarının,  rüşvet olarak Osmanlı komutanına verdiği, bu sebepten dolayı savaşın bittiği iddiaları söylenmektedir. Ancak tarihçilere göre, İddia da geçen komutan Baltacı Mehmet Paşa değil, Yardımcısı Osman Ağanın rüşveti aldığı, hatta bu rüşvetin İstanbul'da kendindeyken yakalandığı tarihçiler tarafından söylenmektedir.
Ancak o dönemde Osmanlıda, saray içerisinde yoğun bir rekabet bulunduğu halde, Baltacı Mehmet Paşa'nın hiçbir rakibi, çariçe Katerina ile ilişkisi var şeklinde, herhangi  bir İddia da bulunmamıştır. Düşünüldüğünde, böyle bir söz çıksa dahi, rakipleri bunu kullanmak için saraya ve her yerde konuşulurdu, ancak Osmanlı Tarihi kaynaklarının hiçbir yerinde bu tür bir İddia geçmemektedir.

Global Bilgiler
Rus Savaşı sonunda imzalanan anlaşmayla, Azak Kalesi Osmanlı'ya geri verilir, Osmanlı'nın koruduğu İsveç kralı, Demirbaş Şarl'ın  ülkesine rahatça geri dönmesi sağlanmıştır.
Rusya'nın Osmanlı Devletinde bulunan Büyükelçiliği kapatılmış ve Rusya'nın, Lehistan içişlerine karışması yasaklanmıştır. Prut Savaşı sonunda imzalanan anlaşma, Osmanlı açısından oldukça karlı bir anlaşmadır.

İşin sonunda, böyle bir basit olay nedeniyle, koca bir savaşın ve imparatorluğun kaderinin, değişmeyeceği ortaya çıkmaktadır. Bu olayın bu kadar dillendirilmesinin sebeplerinden biri de bizim kendi tarihimize bakışımızın hatalı ve yanlış oluşundan kaynaklanmaktadır. (Alıntıdır)

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.