22.04.2017

Göz Nezlesi

Global Bilgiler  /  at  15:48  /  No comments

Göz nezlesi, daha çok çocukları etkileyen konjonktivit olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Bu bir gözü ya da ikisini birden etkileyebilir. Bazen bulaşıcı olabilir ve kolayca yayılım gösterebilir. Genellikle fazla önemli olmasa da nadir olarak hastalarda ciddi sorunlara neden olabilir. Rahatsızlık göz kapağının iç yüzeyiyle gözün beyaz tabakasını örten konjonktiva denilen ince zarın iltihaplanmasıyla ya da bu bölgenin enfeksiyon kapmasıyla meydana gelir. Hastalardaki viral ya da bakteriyel enfeksiyon sonucu göz nezlesi oluşabilir. Bunun dışında havada bulunan polen ve duman, kozmetiklerin içeriği, yüzme havuzlarında olan klor ya da gözü tahriş eden etkenler göz nezlesine neden olabilir. Ayrıca klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklarda nadir olarak göz nezlesi nedeni olabilir.
Belirtileri?
  • Gözün birinde ya da ikisinde birden pütürlü ağrı olması, kaşınma ya da yanma hissinin bulunması
  • Aşırı göz sulanması
  • Gözde akıntı olması
  • Göz kapağının şişmesi
  • Gözlerde solma olması
  • Gözlerde ışığa karşı hassasiyet gelişmesi
Nedenleri?
Hastalarda göz nezlesi gelişmesi etken maddeye göre farklı olabilir. Temel olarak kimyasal, alerjik ve bulaşıcı etkenler bunda etkili olabilir.
Alerjik göz nezlesi: Bu genellikle sezonluk alerjisi bulunan kişilerde etkili olur. Bunu göze kaçan ya da temas eden alerjik maddeler tetikleyebilir. Dev kabarcıklı göz nezlesi, gözdeki kronik yabancı maddenin etkisiyle ortaya çıkar. Bu genellikle sert kontakt lens kullanımında ya da sıkça çıkarılmayan yumuşak lens kullanan kişilerde ya da göz çevresinde cerrahi dikiş olan kişilerde ortaya çıkabilir.
Bulaşıcı göz nezlesi: Bu şekildeki göz nezlesi ciltte ya da sindirim sisteminde olan bazı bakterilerin neden olduğu rahatsızlıktır. Bu enfeksiyonlar böceklerden taşınmayla, insanlarla fiziksel temas, ellerin yıkanmadan gözle temas ettirilmesi, makyaj malzemelerinin kirli olması ya da yüz losyonlarının etkisiyle de oluşabilir. Viral göz nezlesi genellikle soğukla alakalı virüslerden bulaşır. Hapşırma ve öksürme gibi eylemlerle diğer insanlara bulaşabilir. Virüs vücutta mukus bağlantısı olan boğaz, akciğer, burun, gözyaşı kanalları yoluyla yayılabilir. Yeni doğan bebeklerde görülen oftalmia neonatorum bakteriyel göz nezlesinin şiddetli bir türüdür. Eğer tedavi edilmezse, kalıcı göz hasarına neden olabilir. Bu bebeğe rahim yolundan geçerken klamidya veya bel soğukluğuna maruz kalması halinde ortaya çıkabilir.
Kimyasal göz nezlesi: Bu tür rahatsızlıklar havuzlarda olan klor ile zehirli kimyasalların etkisiyle ortaya çıkabilir.
Göz nezlesi (Konjonktivit) tedavisi
Hastaların tedavisinde izlenen yol, hastanın rahat etmesini sağlamak, gözdeki enfeksiyonun ya da iltihabın etkisinin azaltılması ve bulaşıcı olan göz nezlesinin yayılmasını önleme şeklinde olur. Göz nezlesinin nedenine bağlı olarak tedavi uygulanır.
Alerjik göz nezlesinde tedavi: İlk olarak tahrişe neden olan maddenin alınması gündeme gelir. Bu yapay gözyaşı ve soğuk baskı yoluyla yapılabilir. Şiddetli durumlarda steroid antienflamatuar ilaçlar, antihistaminik ilaçlar kullanılır. Dirençli olan vakalarda ise, tropikal steroid göz damlaları tercih edilebilir.
Viral göz nezlesinde tedavi: Bu rahatsızlıkta virüsü yok edebilecek damla ve kremler yoktur. Viral enfeksiyonlar için antibiyotiklerde faydalı olmaz. Bu durumda virüs 2-3 hafta devam edecek döngüsünü tamamlamalıdır. Rahatsızlığın belirtileri soğuk kompres, yapay gözyaşı solüsyonuyla hafifletilebilir. Şiddetli vakalarda tropikal steroid damlalar iltihabı azaltabilir. Fakat enfeksiyonun süresinde kısalma olmaz. Bazen süreyi kısaltmak için oftalmik iyotla göz yıkanabilir.
Bakteriyel göz nezlesinde tedavi: Bu rahatsızlık genellikle göz kremi ve damlaları ile tedavi edilebilir. 3-4 gün içinde hastada iyileşme sağlanabilir. Ancak yeniden tekrarlamaması için, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
Kimyasal göz nezlesinde tedavi: Bu durumda gözler saline ile yıkanır ve tropikal steroid kullanımı olur. Şiddetli kimyasallar acil tıbbi müdahale yapılmasını gerektirir. Çünkü göz içi hasarı ve görme kaybı meydana gelebilir.
Kontakt lens kullanan kişiler, göz nezlesi olduklarında bunları kullanmamalıdır. Gerekirse lenslerin ya da dezenfeksiyon solüsyonu değiştirilmelidir. Tedaviden sonra yeniden oluşmasının önlenmesi için, lensler sıkça çıkarılmalıdır. Göz nezlesi tedavisinde kişiler bakımlarına dikkat etmelidir. Elleriyle göz temasından kaçınmalı, ellerini sıkça yıkamalı, havlularını sıkça değiştirmeli, başkasıyla ortak havlu kullanmamalı ve gözleri için kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca gözlerini ovuşturmamalı, soğuk kompres uygulamalı ve alerjen etkenlerin gözlerden uzaklaştırılması için göz damlası kullanılmalıdır. Gözler oldukça hassas bir dönemden geçtiğinden, hijyene özellikle dikkat edilmelidir.
Göz nezlesi neden olur, Toz ve birçok mikropların göz yuvarlağını kaplayan ince olan zarında enfeksiyon oluşması sonucunda gelişen bir hastalıktır. Göz nezlesi, bakteriyel, viral ve alerjik nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Göz nezlesi günlük hayattaki yaşantımızı etkiyen, rahatsız eden bir hastalıktır. Sürekli kaşınan ve kızarık gözlerle dolaşmak zorunda kalıyorsunuz.
Göz nezlesi kontak lens kullananlarda sık sık görülmektedir. Kullandığımız lenslerin hijyenine, temizliğine dikkat edilmediği taktirde gözde nezle olunur. Kişinin kullandığı lens solüsyonun kalitesini düşük olması ve kişinin gözüne uygun olmadığı taktirde gözde nezle olmaya neden olur. Spor veya hobi olarak gittiğimiz havuzlardaki klorlu sular, bakımlı ve güzel görünmeyi seven kişilerin kullandığı birçok kozmetik ürünü göz nezlesi neden olmaktadır. Kozmetik ürünlerin gözde nezle olmasının sebebi kaliteli, bitkisel ürünler olmadığından kaynaklanır. Ayrıca başkalarının kozmetik ürünlerinin kullanması da gözde nezleye olmaya neden olan sebepler arasında yer almaktadır. İş hayatında masadan masaya dolaşan dosyaları ellerimize sürdükten sonra gözlerimize dokunmak sık sık kaşımak gözde nezle olmaya neden olmaktadır.
Evde kullanılan ortak yüz havlusu gözde nezle olmaya neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Yüz havlunuzu sık değiştirin başkalarıyla kullanmamaya dikkat edin. Bunun yanı sıra başkalarının gece uyumak için başkalarının yastıklarını kullanmak gözde nezleye neden olmaktadır. Sürekli kullandığınız yastığınızın da yüzünü sık sık yıkayın. Mevsim değişimlerinde oluşan polenlerde gözde nezle olmaya ve alerjik durumlara neden olur. Rüzgarlı soğuk günlerde havada uçuşmakta olan toz ve polenler gözde nezle olmaya neden olur. Göz nezlesi bakteriyel bir hastalık olduğunda dolayı, çevrenizde veya yakınınızda göz nezlesi olan ve geçiren kişilerde göz nezlesini bulaştırabilir. Sizde bir başkasına bulaştırmamak için en yakın bir zaman hekiminize başvurun ve hekiminizin önerileri doğrultusunda tedaviniz ihmal etmeyin. Gözde nezle çok pis, tozlu ortamlarda vakit geçiren, kalabalık veya ortak kullanım alanlarında daha hızlı ve çabuk yayılır.
*Alıntıdır, paylaşım amaçlıdır. Sağlık tavsiyesi değildir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.