24.04.2017

Yağış (Precipitation) nedir?

Global Bilgiler  /  at  17:02  /  No comments

Hava tabakasının yükselmesi ve soğuması sonucu içindeki nemin yoğunlaşıp, kar ve dolu gibi sıvı veya katı olarak yeryüzüne düşmesi.
Yağışlar üç grupta sınıflandırılabilir: 
(1) Konveksiyonel yağışlar; 
(2) Orografik yağışlar; 
(3) Cephe (siklonik) yağışlar. 
Karasal bölgelerde özellikle ilkbahar sonu ve yaz başlarında zemin üzerinde ısınan havanın yükselmesi ve genişleyerek soğuması ile meydana gelen yağışa “Konveksiyonel Yağış”, nemli hava kitlesinin bir dağa çarpıp yükselecek soğuması ile oluşan yağışa “Orografik Yağış”, iki farklı hava kütlesinin alçak basınç merkezinde karşılaşmasıyla oluşan yağışa “Cephe Yağışı”denir. Doğu Anadolu ve İç Anadolu’da yaz başlarında oluşan yağış konveksiyonel özelliktedir, bu yağışa halk “Kırkikindi yağışı” demektedir.

Kışın çoğunlukla kıyı bölgelerinde oluşan yağış kuzeyden gelen soğuk hava ile güneyden gelen sıcak havanın karşılaşmasıyla meydana gelen cephe yağışıdır. Yazın özellikle Karadeniz kıyı dağlarındaki yağış ise orografik özelliktedir.

Share
Posted in: , , , Posted on: 24.04.2017

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.