24.05.2017

Infiltrasyon Nedir?

Global Bilgiler  /  at  11:55  /  No comments

Global Bilgiler
Yağış sularının toprak yüzeyinden aşağıya doğru sızması olayıdır. Toprak yüzeyine ulaşan yağış suları ya yüzeysel akış haline geçer ya da infiltrasyonla toprağa sızar. Bu da yağış şiddetinin infiltrasyon kapasitesini aşıp aşmamasına bağlıdır.
Toprağın infiltrasyon kapasitesinin en yüksek olduğu yağışın başlangıcında şiddeti yüksek bir yağmur fazla bir yüzeysel akışa neden olmaz iken, toprağın infiltrasyon kapasitesinin en düşük olduğu yağışın sonuna doğru yüksek şiddetli bir yağmur aşırı yüzeysel akışların nedeni olur.
Eğer yağışın şiddeti infiltrasyon kapasitesinden düşükse, bu durumda yağışın tamamı toprağa sızar. Aksi halde, bir kısım yağış suları toprağa sızarken, yağış şiddetinin infiltrasyon kapasitesini aşması ölçüsünde yüzeysel akış meydana gelir. İnfiltrasyonla toprağa sızan suların bir kısmı toprak nemine eklenir, bir kısmı da yeraltı ve taban suyuna geçer.
Bazı derelerde yıl boyunca sürekli ve oldukça düzenli akımlar mevcut olmasına karşılık, diğer bazı derelerde de akımlar son derece değişken ve aralıklıdır. Derelerde akımların düzenli veya değişken olmasında en önemli etmen akımların kaynağıdır. Eğer dere akımının asıl kaynağını yüzeysel akımlar oluşturuyorsa, o zaman bu gibi dere ve akarsularda yağışlardan sonra sel akımları ve diğer zamanlarda da çok düşük akımlar görülür. Diğer yönden, eğer yağış havzası toprakları çok geçirgen ise ve taban suyu düzeyi üstünde geçirgen olmayan bir tabaka mevcut değilse, topraklar da kumlu tekstürde ise, bu durumda yağışlardan sonra hemen hemen hiç yüzeysel akım meydana gelmez ve bu derelerde düzenli rejimde ve sürekli akış bulunur.
Bu nedenledir ki, yağış havzası topraklarının yağmur ve kar sularını sızdırması, absorbe etmesi, depolaması ve geçici bir süre için bünyesinde tutma yeteneği dere akışlarını ve hidrograflarının niteliklerini belirleme yönünden çok önemlidir.
İnfiltrasyon Kapasitesi
Suyun toprak yüzeyinden toprağın içerisine maksimum giriş hızına denir.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.