28.09.2018

Manipülasyon Nedir?

Global Bilgiler  /  at  22:15  /  No comments


TDK sözlüğünde "hileli yönlendirme" ve "Varlıkları yapıcı, açıklayıcı ve yararlı bir biçimde kullanma işi" olarak yer almaktadır. İlk tanımdaki hileli ve yönlendirme ifadeleri manipülasyona karşılık gelmekle birlikte ikinci ifadedeki tanıma evet demek pek doğru değildir, burada kullanılması gereken kelime “vurgunculuk" olması gerekirdi. Çünkü manipülasyonun Türkçedeki tam karşılığı kişiler yada kurumları yanlış yönlendirerek haksız kazanç elde etmektir bir başka ifadeyle vurgunculuktur.
Manipülasyon bilgi ya da doğrudan fiyat hareketlerine müdahale yoluyla yapılabilir. Yanlış bilgi ya da söylenti yayarak yatırımcıları yanıltmak ya da bir menkul kıymetin fiyatını çeşitli tekniklerle kasıtlı ve suni olarak düşürme veya yükseltme girişiminde bulunmak manipülasyon olarak adlandırılır. Bu işlemleri yapanlar "manipülatör" olarak isimlendirilir. Manipülasyon çoğu zaman tek bir kişi ya da kurum tarafından değil, belli bir çıkar grubu tarafından gerçekleştirilir.
Manipülasyon, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından piyasa dolandırıcılığı olarak tanımlanmıştır. İlgili yasaya göre suçtur ve Manipülasyon yapanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.
Spekülasyon Nedir?
TDK sözlüğünde "vurgunculuk" olarak tanımlanmaktadır. Spekülasyon kelimesinin sıklıkla olumsuz anlamda kullanılmasının nedeni dilimize bu şekilde çevrilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. 
Anlam olarak olumsuz bir görüntü veriyor olsa da, spekülasyon bir piyasa ya da ticaret terimidir. Yapılması suç unsuru teşkil etmez yasal bir işlemdir. Dünyada kabul görmüş anlamı ise bir yatırım aracı ya da mal ile ilgili gelecekte oluşacak fiyat değişimlerinden kar elde etmeye çalışmaktır. Spekülasyonda gelecekte oluşacak fiyatın garantisi yoktur, kar edilebildiği gibi zarar etme ihtimali de oldukça yüksektir. Bu durumda spekülasyonun tanımı "fiyat değişimlerinden risk alarak kar elde etmek" şeklinde düzeltilebilir. 
Spekülatör ise bilgi ve birikimi neticesinde fiyat değişimlerini tahmin etmeye çalışan, doğru tahmin yürüttüğü takdirde aldığı riskten kar elde eden kişi ya da kurumdur. Genel bir ifadeyle spekülasyon finans piyasalarının varlığını devam ettiren ana unsurdur.  
Spekülatif alım-satımların piyasaya fayda sağladığı ya da zarar verdiği gibi kesin bir görüş çok doğru olmayacaktır. Her piyasa koşulu farklı yatırım kararı alınmasına neden olacağından, spekülatörler normal dönemlerde piyasada denge oluşturucu unsur olurken, belirli dönemlerde de aşırı alım ya da satımlarla piyasa balonlarına ve çöküşlerine neden olabilirler.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.