28.09.2018

Obruk Nedir?

Global Bilgiler  /  at  22:24  /  No comments

Sözlük anlamı
1-Sıfat:içbükey, konkav.
2-Ad:huni biçiminde çukur yer, kuyu.
English: sinkholes
Nasıl Oluşur?
Jeolojik evrim çerçevesinde, yer altı suyunun karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur, karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözer ve bunun sonucunda yer altında mağaralar oluşur, bir müddet sonra oluşan mağaralar üstte bulunan toprağı taşıyamaz duruma gelir ve toprak çöker, çökme sonucu oluşan derin çukurlara ise genel olarak “obruk” denir.
Çeşitleri:
Obrukların genel olarak iki şekilde oluşur;
1-Alttaki eriyebilen kayaçlar topraktan sızan sularla çözünürler ve kayaç içinde bulunan doğal boşluklar genişler ve üzerlerinde bulunan toprakla doldurulurlar. Yer altı suyu kayacı çözmeye devam ettikçe toprak ortadan kalkar ve geride yamaç eğimi düşük, derinliği fazla olmayan çöküntüler bırakır. Komşu obruklar birleştiğinde ise çözünme vadileri denilen daha büyük, düzensiz, kapalı bir çöküntüler ağı oluşturur.
2-Bir mağara tavanının çökmesi sonucu dik kenarlı bir krater şeklinde de oluşur. Bu yolla oluşan obruklar özellikle nüfusun fazla olduğu bölgelerde can ve mal kaybı konusunda ciddi tehlike oluşturur. Çözünebilir kayaçların bulunduğu bölgeler boyut ve şekilleri çeşitlilik gösteren çok sayıda çöküntüyle (obruk) doludur.

Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.