31.01.2019

Fotoğrafçılıkta Uzun Pozlama (long exposure) Nedir?

Global Bilgiler  /  at  17:31  /  No comments


long exposure
Uzun pozlama (long exposure) nedir sorusunun cevabını verebilmek için pozlama süresine yani enstantane hızına ve enstantane hızının fotoğrafı nasıl etkilediğine bakmamız gerekecektir. 
Enstantane hızının fotoğrafçılıktaki karşılığı, diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağı, yani fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığımız anda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süredir.
Uzun pozlama için de buna benzer bir şekilde; karanlık bir ortamda bir nesnenin üzerine düşen ışığın fotoğraf makinesinin sensörüne aktarılmasıdır diyebiliriz. Ya da aslında uzun pozlanmış fotoğraflarda gördüğümüz doğrultuda, hafif ışıkta hareket eden bir objenin yaymış olduğu hareket hissinin, uzun pozlanarak mevcut ışığın hüzmeleriyle fotoğrafa aktarımı olarak ifade edebiliriz.
Uzun pozlama yaparken en önemli konulardan birisi enstantane hızıdır. DSLR Fotoğraf makinelerinde Enstantane değerleri genellikle 1/8000sn- 30sn arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu süre aralığında 1/15 saniye değerini uzun pozlama başlangıcı olarak belirleyebiliriz. 1/15 saniyenin altında ki 1/10, 1/4, 1/2 , 1’’, 2’’, 4’’ …. 30’’ gibi her değer bize uzun pozlanmış fotoğraf etkisini verecektir.

30sn’nin daha da üzerinde bir enstantane değeri kullanmak istediğimiz zaman ise makinelerimizde bulunan Bulb moduna geçmemiz gerekmektedir. Bu mod artık makinesinin bir süre sınırı olmadan 30 saniyenin üzerine çıkabildiğimiz bir moddur. 1dk , 5dk, 10dk, 30dk gibi daha uzun enstantane sürelerini kullanabiliriz.
Işığın azlığından kaynaklı elde çekim sınırı genel olarak 1/15 sn olarak kabul edilebilir, bunun üzerindeki çekim zamanlarında tripod kullanmak gerekir. 

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?
 1. Görüntüyü sabitlemek için mutlaka tripod kullanmalısınız.
 2.  Deklanşöre basaraken meydana gelebilecek titreşimi önlemek için uzaktan kumanda,
 3.  Işığı kontrol etmek için filtre, özellikle Nd fitre yardımıyla farklı stoplarda ışık azaltılabilir.
 4.  F (diyafram) değerini yükseltin ve düşük diyaframda çekim yapın.
 5.  ISO değerini düşük seviyelerde tutmaya çalışın.
 6. Uzun pozlama süresi 30 saniye ve üstündeki enstantane hızları için “Bulb” modu kullanılmalıdır. “B” Bulb mod sayesinde istenildiği süre kadar pozlama yapılabilir.
 7. Uzun pozlamada fotoğrafta oluşabilecek gürültüyü (noise) azaltmak için RAW (ham) format kullanılmalıdır.
 8. Çekim esnasında titreşim yaratmaması ve çektiğimiz karelerde netlik kaybına yol açmaması için fotoğraf makinesinin VR (Vibration Reduction) ya da IS (Image Stabilization) olarak ifade edilen titreşim azaltma özelliğini mutlaka kapatmalıyız.
 9. Kullanılan Lenste AF (Auto Focus) özelliği varsa bu ayarı değiştirerek Manuel Focus lamaya alınmalıdır diğer türlü objektif çekmek istediğiniz ortama odaklanamayacak ve çekim yapamayacaktır.
Uzun Pozlama Yaparken Hangi Ekipmanlar Gerekir?
 1. Tripod 
 2. Geniş açı ve/veya Telephoto lens 
 3. Kablolu yada kablosuz uzaktan kumanda 
 4. Yedek Batarya 
 5. Yedek Hafıza kartı

                       15 saniye f/22, ISO 200
Share

0 yorum:

ZIRAI DON DOLU EROZYON ÇIĞ DÜŞMESİ SU TAŞKINLARI KURAKLIK HORTUMLAR SİS KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA ORMAN YANGINLARI HEYELAN SEL BASKINI YANARDAĞ PATLAMASI DEPREMLER TSUNAMİ TRUF MANTARI KUŞ CENNETİ NEMRUT KRATER GÖLÜ COMBATING DESERTIFICATION

Copyright © 2013 Global Bilgiler. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Blogger templates. Proudly Powered by Blogger.